21 Април, 2018
0.0566

Лазаров воодушевен од публиката, Гонзалес ќе оди чекор по чекор

Објавено во: Македонија 14 Јануари, 2018

Машката ракометна репрезентација на Македонија ја оствари првата победа во првиот натпревар од Европското првенство кое се игра во Загреб против селекцијата на Словенија која претходно важеше за благ фаворит поради минатите успеси на големите собир. Сепак, Македонија предводена од капитенот Кире Лазаров и одличниот стратег Раул Гонзалес со смирена игра и самодоверба успеа да победи со еден гол разлика во драматичен натпревар полн со тензии, пресврти и неизвесност до самиот крај.

Задоволни сме, дојдоа многу навивачи, секоја чест за тоа и победата им ја посветуваме ним. Не беше лесно, бевме под голем притисок, знаевме што значи оваа победа. Победивме квалитетна репрезентација која имаше поставена цврста одбрана со високи играчи, имам чувство како да сме одиграле два натпревари денеска“ посочи Лазаров по натпреварот. 

Македонскиот селектор, Раул „Ел Команданте“ Гонзалес смирен како и пред победата над Словенија без преголем триумфализам најавува посветеност натпревар по натпревар.

„Ја победивме Словенија и сега имаме два бода. Задоволен сум од сите мои ракометари, ја победивме третата репрезентација на светот. Во првите 15 минути игравме лошо, промашивме многу шанси во нападот, како и ситуации каде што беше „еден на еден“ со голманот, но во продолжението заигравме многу подобро. Нападот беше многу добар, одбраната исто така, морам да бидам задоволен, но и што поскоро да ги насочам своите мисли и мислите на моите ракометари на дуелот со Црна Гора“ истакна селекторот.

Во понеделник Македонија ќе се соочи со Црна Гора, а Словенија ќе игра со шампионот Германија.

Можеби ќе ве интересира

Познато кој ќе го организира одбележувањето на 1.000 години од Охридската архиепископија

Познато кој ќе го организира одбележувањето на 1.000 години од Охридската архиепископија

(ФОТО) Сообраќајка пред Собрание

(ФОТО) Сообраќајка пред Собрание

Приведена девојката која пушеше џоинт во Скопје?

Приведена девојката која пушеше џоинт во Скопје?

Што ќе донесе новата средба Димитров - Коѕијас во Виена?

Што ќе донесе новата средба Димитров - Коѕијас во Виена?

Груевски; Судењето повторно продолжува надвор од работното време

Груевски; Судењето повторно продолжува надвор од работното време

Ја тепал невенчаната сопруга, по што и го грабнал детето

Ја тепал невенчаната сопруга, по што и го грабнал детето

Шекеринска: Важно е преговарачкиот процес со Грција да успее

Шекеринска: Важно е преговарачкиот процес со Грција да успее

(ВИДЕО) Змија снимена во студентскиот дом „Стив Наумов“

(ВИДЕО) Змија снимена во студентскиот дом „Стив Наумов“

Му го украле мерцедесот додека бил во аптека

Му го украле мерцедесот додека бил во аптека