02 Декември, 2022
0.0255

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата

Објавено во: Свет 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Европската унија треба да воведе привремена горна линија на цените на природниот гас и да ја зајакне заштитата на виталната инфраструктура, изјави денеска претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен.

Воведувањето ограничувања на гасот во целина е привремено решение, додека не развиеме нов индекс на цени на ЕУ, кој ќе обезбеди подобро функционирање на пазарот, а Комисијата веќе почна да работи на тоа, рече претседателката на ЕК во Европскиот парламент, пренесува Ројтерс.

Таа наведе дека во своето писмо до лидерите на ЕУ, кои од четврток се состануваат во Прага, предложила Унијата да воспостави заеднички систем за купување енергетски производи.

Фон дер Лајен нагласи дека земјите од Европската унија треба да ја зајакнат заштитата на нивната витална инфраструктура со спроведување на стрес-тестови и користење на сателитски надзор за откривање на потенцијални закани.

Саботажата на гасоводот Северен тек покажа колку е ранлива нашата енергетска инфраструктура. Во интерес на сите Европејци е подобро да се заштити оваа витална инфраструктура, рече претседателката на ЕК во своето обраќање пред пратениците.


Фото: МИА

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Зошто Русија и се лути на Франција?

Зошто Русија и се лути на Франција?

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?