25 Февруари, 2021
0.0246

Лагард: Жалам, биткоинот нема да стане валута, а поттикнува криминални бизниси

Објавено во: Финансии 14 Јануари, 2021

Биткоинот има своја улога во олеснување на некои криминални активности и оваа криптовалута овозможува некој „смешен бизнис“, рече претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард. Лагард ја отфрли можноста битокоун да стане валута. Таа зборуваше на онлјан настан организиран од Ројтерс.

За оние кои претпоставуваа дека може да се претвори во валута - навистина жалам, но не. Ова е високо шпекулативно средство кое спроведе „смешна“ деловна активност и интересна и целосно осудувачка активност за перење пари“, рече Лагард.

Нејзините тврдења кои беа дадени во дебата која беше главно фокусирана на економските перспективи на еврозоната, покажуваат дека врвните креатори на политики внимаваат додека шпекулативната треска ги зафаќа пазарите на криптовалути.

Цените на биткоинот се зголемија повеќе од двојно од ноември и надминаа рекордни 41 000 долари месецов.

Можеби ќе ве интересира

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ОСТРО ЗА ТРИФУН КОСТОВСКИ: Ни должи седум милиони евра и не плаќа неколку месеци

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ОСТРО ЗА ТРИФУН КОСТОВСКИ: Ни должи седум милиони евра и не плаќа неколку месеци

Генерали инвестментс: Инвеститорите со долгорочни цели на заштеда треба да истраат и да продолжат со периодични плаќања

Генерали инвестментс: Инвеститорите со долгорочни цели на заштеда треба да истраат и да продолжат со периодични плаќања

ЌЕ ИМА ПЕНЗИИ: Од утре почнува етапната исплата

ЌЕ ИМА ПЕНЗИИ: Од утре почнува етапната исплата

МБА ПОВИКУВА: Сите фирми кои се клиенти на банките и штедилниците да се пријават во Регистарот на вистински сопственици

МБА ПОВИКУВА: Сите фирми кои се клиенти на банките и штедилниците да се пријават во Регистарот на вистински сопственици

Генерали инвестментс: Трендот на раст на пазарите може да продолжи како резултат на стимулативниот пакет

Генерали инвестментс: Трендот на раст на пазарите може да продолжи како резултат на стимулативниот пакет

НАРОДНА БАНКА ЗА БИТКОИНОТ: Тие што вложуваат никогаш нема да бидат обештетени ако пропадне платформата

НАРОДНА БАНКА ЗА БИТКОИНОТ: Тие што вложуваат никогаш нема да бидат обештетени ако пропадне платформата