12 Август, 2022
0.0257

Лаф-муабет со Даријан Сотировски: Папата Франциск е редок човек

Објавено во: Македонија 05 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Комисијата за односи со верските заедници и религизни групи ја раководи веќе петта година, ова му е втор мандат на соговорникот во денешниот лаф-муабет - Даријан Сотировски, кој во средината на февруари годинава беше реизбран за нејзин директор. Без оглед на експонираноста во медиумите од аспект на функцијата што ја врши, работните обврски, но и активностите во родниот град - Тетово, за читателите на „Машки магазин“ се  одлучивме да го интервјуираме на поинакви теми, кои вообичаено се предмет на интерес.

Нормално, работата беше неизбежна бидејќи таа го причини разговорот, а се осврнавме и на признавањето, прифаќањето на МПЦ-ОА и заедничката богослужба на г.г. Стефан и патријархот Вартоломеј неодамна во Фанар, говоревме за папата Франциск и понтификатот, за протоколарноста и секако, за неговиот приватен живот - од начинот, стилот на облекување до исхраната. И нешто помеѓу, како на пример гаџетите, спортот, нарушените меѓучовечки односи, материјализмот... Д. С. инаку е правник по вокација, магистер по граѓанско право, а постдипломските студии ги заврши со просек 9,5. Има само триесет години.

Целиот текст на Машки магазин, овде

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Mигрантот не е заразен со мајмунски сипаници, а кичевчанецот не сакал да се тестира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Mигрантот не е заразен со мајмунски сипаници, а кичевчанецот не сакал да се тестира

Тетовецот кој бараше разголени фотографии од девојче заврши во притвор

Тетовецот кој бараше разголени фотографии од девојче заврши во притвор

Николоски го обвини Пендаровски дека се поклонил пред лажна плоча во Прохор Пчињски

Николоски го обвини Пендаровски дека се поклонил пред лажна плоча во Прохор Пчињски

Лице во струшко ограбило и се обидело да силува странска државјанка

Лице во струшко ограбило и се обидело да силува странска државјанка

ОВА НЕ Е НОВ КОВИД, НЕМА МЕСТО ЗА ПАНИКА: Пациентот на Инфективната клиника е негативен на мајмунски сипаници

ОВА НЕ Е НОВ КОВИД, НЕМА МЕСТО ЗА ПАНИКА: Пациентот на Инфективната клиника е негативен на мајмунски сипаници

Директорот Хасипи уверува дека свидетелства ќе има навреме за учениците

Директорот Хасипи уверува дека свидетелства ќе има навреме за учениците

Регистрирани се нови 600 заразени со корона и 10 починати

Регистрирани се нови 600 заразени со корона и 10 починати

МИГРАНТ ОД СИРИЈА СО ОСИП НА КОЖАТА Е ХОСПИТАЛИЗИРАН НА ИНФЕКТИВНА: Д-р. Капсаров подетално за состојбата на пациентот суспектен на мајмунски сипаници

МИГРАНТ ОД СИРИЈА СО ОСИП НА КОЖАТА Е ХОСПИТАЛИЗИРАН НА ИНФЕКТИВНА: Д-р. Капсаров подетално за состојбата на пациентот суспектен на мајмунски сипаници

БИДЕТЕ КРАЈНО ВНИМАТЕЛНИ ОД ДЕНЕСКА ПА ДО КРАЈОТ НА НЕДЕЛАВА - пороен дожд, грмежи и засилен ветер се најновите прогнози

БИДЕТЕ КРАЈНО ВНИМАТЕЛНИ ОД ДЕНЕСКА ПА ДО КРАЈОТ НА НЕДЕЛАВА - пороен дожд, грмежи и засилен ветер се најновите прогнози