12 Август, 2020
0.0189

Ладење и греење со инвертер клими: Заштедете пари и електрична енергија

Објавено во: Мои пари 13 Јули, 2020

Веќе една деценија климатизерите стануваат стандарден уред кој што се користи за да се задоволат потребите за греење и ладење. Така од година во година, понудата на климатизери е сè поголема, па можеме да најдеме клима уреди со различна цена, со различна моќност или капацитет, различна енергетска ефикасност, бренд, изборот е огромен.

Токму поради тоа треба внимателно да го истражите пазарот пред да се одлучите за одреден производ.

Технологијата на инвертер климa-уредите ви овозможува со ист уред да може да го ладите и да го загревате вашиот простор, а притоа да немате големи вложувања, како ни дополнителни градежни работи во вашиот стан или куќа.

Според истражување направено на територијата на Р.Македонија, најекономичен начин на греење во текот на зимскиот период е греење со помош на инвертер клима уред. Греењето со помош на електрична енергија, поради сеуште делумно ниската цена за електрична енергија, дури и во споредба со греењето на дрва, е поекономично. Ова секако не важи за сите електрични грејни тела кои би можеле да се најдат на пазарoт, туку само за инвертер климатизерите.

Решенијата за ладењеи греење на Daikin се класифицирани со највисоката ознака за енергетска ефикасност на пазарот. Со акцент на обновлива енергија и заштеда благодарение на нашата технологија со инвертер, имате придобивка од целосно решение што овозможува извонредна удобност, без зголемување на сметката за струја.

Константна температура за постојана удобност и благосостојба

Инвертер клима уредите на Daikin се опремени со специјална инвертер технологија со цел да се спречи губитокот на енергија, со ефикасно контролирање на модулацијата на компресорот. Наместо да троши дополнителна енергија со тоа што константно ќе ја намалува и зголемува температурата, инвертерот ја прилагодува брзината на моторот со цел континуирано да работи и да биде поефикасен. Ова ја намалува потрошувачката на енергија до 30%.

Згора на тоа, инвертер климите на Daikin имаат интегрирани сензори за детекција на движење, кои го вклучуваат режимот на штедење на енергија кога собата е празна. Ова ги прави поекономични од другите системи и подобар избор за ладење и греење на долг временски период.

Изолацијата е важна

Изолацијата на вашиот дом и неговите прозорци играат важна улога во заштедувањето на електрична енергија. U – вредноста или коефициентот на транзиција на топлина, покажува колку енергија се губи преку одреден елемент на еден објект, како на пример прозор. Колку е помала U – вредноста, толку е подобра заштедата на енергија на тој елемент. Затворањето на вратите може да направи чуда!

Редовното одржување е клучно

Редовното сервисирање и одржување е особено важно, затоа вреди да се погледне гарантниот период и да се осигурате дека со клима уредот следува сервисирање по купувањето, кога тоа е потребно.

Со Daikin инвертер климите бидете подготвени за сите годишни времиња.

Повеќе информации погледнета на: www.daikin.mk


Можеби ќе ве интересира

Халкбанк со ваучери за спортска опрема од 5.000 и 3.000 денари за редовните корисници на апликацијата HalkEco

Халкбанк со ваучери за спортска опрема од 5.000 и 3.000 денари за редовните корисници на апликацијата HalkEco

Донација од ЕуроникелИндустри за Општата болница во Кавадарци

Донација од ЕуроникелИндустри за Општата болница во Кавадарци

Книгата „ Монологија“ со најпознатите монолози на Тошо Малерот во сите книжарници „Литература.мк“

Книгата „ Монологија“ со најпознатите монолози на Тошо Малерот во сите книжарници „Литература.мк“

Сите „Со срце за Цобе“ – Сега донираме и преку Телеком

Сите „Со срце за Цобе“ – Сега донираме и преку Телеком

Huawei ќе ги лансира производите од Matebook серијата на лаптопии на македонскиот пазар

Huawei ќе ги лансира производите од Matebook серијата на лаптопии на македонскиот пазар

Mozzart донираше пакети овошје во повеќе болници низ државата

Mozzart донираше пакети овошје во повеќе болници низ државата

Creative Hub Скопје го одржува првиот HR Virtual Transformation Summit

Creative Hub Скопје го одржува првиот HR Virtual Transformation Summit

НАД 3.500 ФИНАЛИСТИ НА ТИПСТЕР КУПОТ НА SPORT LIFE! - Од денес стартува финалето за главната премија – стан на Водно!

НАД 3.500 ФИНАЛИСТИ НА ТИПСТЕР КУПОТ НА SPORT LIFE! - Од денес стартува финалето за главната премија – стан на Водно!

ПРЕСТИЖ ВО АКАДЕМСКИОТ СВЕТ – ЛОНДОН МЕТРОПОЛИТЕН УНИВЕРЗИТЕТ

ПРЕСТИЖ ВО АКАДЕМСКИОТ СВЕТ – ЛОНДОН МЕТРОПОЛИТЕН УНИВЕРЗИТЕТ