03 Април, 2020
0.0252

Курти: Владите на Косово, Црна Гора и Северна Македонија ќе седнат заедно

Објавено во: Балкан 25 Февруари, 2020


Премиерот на Косово, Албин Курти, рече дека зборувал на состанокот во Лондон за важноста на инвестирањето во економијата и младинското претприемништво. Владата на Приштина ќе соработува со Владата на Црна Гора и Владата на Северна Македонија, потврди Курти.

Премиерот на Косово, Албин Курти, кој е во Лондон на Инвестицискиот самит на Европската банка за обнова и развој, најави дека планира да организира заеднички седници со црногорската и северно-македонската влада, пренесува Танјуг.

„Веќе имаме постигнато 77 договори со Албанија. Ќе одадеме нова енергија и динамика на нивната имплементација“, објави Курти на Фејсбук.

Тој најави дека приштинската влада ќе соработува со Владата на Црна Гора и Владата на Северна Македонија во проекти од заеднички интерес.

„Ние, исто така, имаме намера да имаме заеднички седници со нив“, рече Курти.

Тој исто така потврди дека зборувал на состаноците во Лондон за важноста на инвестирањето во економијата, младинското претприемништво, информатичката технологија и инфраструктурата, како и односите со Србија и принципот на реципроцитет.


Можеби ќе ве интересира

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

Пленковиќ; Поддршката за работниците се зголемува од 3.250 на 4.000 куни

Пленковиќ; Поддршката за работниците се зголемува од 3.250 на 4.000 куни

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски

Нема ригорозни царини за Србија и БиХ, Косово ги укина

Нема ригорозни царини за Србија и БиХ, Косово ги укина

СТРОГИ МЕРКИ: Грците само еднаш дневно можат да излезат од дома

СТРОГИ МЕРКИ: Грците само еднаш дневно можат да излезат од дома