12 Април, 2021
0.0315

Красимир Каракачанов со остар став против Зоран Заев

Објавено во: Балкан 08 Декември, 2018

„Компромиси со историјата на Бугарија нема да дозволам“. Ова го изјави вицепремиерот за безбедност и министер за одбрана во Бугарија Красимир Каракачанов во врска со изјавата на премиерот Зоран Заев пред Парламентот на Македонија, во која тој дава сугестија дека договорот со Грција, познат како Преспански договор ја дава идентификација за постоење на македонски јазик и никој нема право да му противречи на тоа. 

„Како лидер на ВМРО и вицепремиер за националната безбедност, категорично се спротивставувам на тоа тврдење. Северна Македонија е географска ознака, што вклучува и сегашна територија од Република Бугарија. Г-дин Заев утре може да посака целосно идентичен бугарски дијалект да биде изучуван како официјален странски јазик кај нас. Тоа е недозволиво. Тоа е провокација“, вели Каракачанов, пренесуваат бугарските медиуми.

„Паралелно со оваа манипулација категорично сакам да истакнам дека и работата на бугарско-македонската комисија за историски прашања оди во насока која дефинитивно не е во корист на историската вистина. Целосно правилно и во интерес на Бугарија и вицепремиерот и министер за надворешни работи Екатерина Захариева истакна дека не гледа напредок во нејзината работа. Тезите на луѓе како Литвански и Каров наметнати од страна на Македонија, се во спротивност на реалноста. Уште угнетувачки е фактот дека една и пол година по потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Македонија на нас ни е доставен „список на учебници од македонска страна во кои според тврдењата има националистички, реваншистички, авторитарни тврдења кои ја претставуваат Македонија како новоослободена бугарска земја и се против интересите на македонското општество”, пишува уште во ставот Каракачанов. 

„Јас категорично нема да допуштам слично агресивно и дрско однесување од страна на претставниците на Македонија и се повеќе се убедувам дека во овој вид, особено и со наметнатите од спротивната страна груби манипулации, споменатата Комисија нема да ги заштити бугарските интереси.

Затоа сакам повторно да нагласам дека македонските земји се бугарски и тоа е историски факт. Од ослободувањето до 1944 година за нив се водат незапирливите битки на сите фронтови - дипломатски и воени, токму поради тоа што се докажани бугарски територии. Конспирациите на Коминтерната ги разделија од нашето земјиштето, оставајќи еден народ на територијата на две држави. Внимателно читање на балканската историја укажува на тоа. Токму тоа ме тера и мене, како историчар и претседател на ВМРО - БНД, да мислам дека оваа работа на Комисијата и претензиите на нејзините членови од македонска страна сакаат да се валидизира лажна историска верзија. Ова е неприфатливо“, пишува уште Каракачанов .


Фото: БГНЕС

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКИ ИМУНОЛОГ: Мерките од 2020 година веќе не се така ефикасни на коронавирусот како лани

ХРВАТСКИ ИМУНОЛОГ: Мерките од 2020 година веќе не се така ефикасни на коронавирусот како лани

Во Романија има само шест слободни кревети на интензивна нега, состојбата е критична

Во Романија има само шест слободни кревети на интензивна нега, состојбата е критична

Познат е составот на новиот бугарски парламент, Борисов се откажа од пратеничкото место

Познат е составот на новиот бугарски парламент, Борисов се откажа од пратеничкото место

Борисов верува дека Бугарија во мај ќе има колективен имунитет

Борисов верува дека Бугарија во мај ќе има колективен имунитет

РАЗБИЕНА СРПСКА КРИМИ БАНДА ВО ШПАНИЈА - уапсени четворица со марихуана од 600 илјади евра

РАЗБИЕНА СРПСКА КРИМИ БАНДА ВО ШПАНИЈА - уапсени четворица со марихуана од 600 илјади евра

ИЗВОДЛИВО Е ПРЕД ЛЕТОТО ВО СРБИЈА ДА ГИ СИМНАТ МАСКИТЕ - д-р Тиодоровиќ кажува колкумина за тоа треба да се вакцинираат во следните месец до два

ИЗВОДЛИВО Е ПРЕД ЛЕТОТО ВО СРБИЈА ДА ГИ СИМНАТ МАСКИТЕ - д-р Тиодоровиќ кажува колкумина за тоа треба да се вакцинираат во следните месец до два

И ако немате доволно антитела, од вакцината имате заштита - српска лекарка објаснува како е тоа можно

И ако немате доволно антитела, од вакцината имате заштита - српска лекарка објаснува како е тоа можно

СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО, АМА СИГУРНО ИМА КОВИД - Слави Трифонов денеска го добил позитивниот тест

СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО, АМА СИГУРНО ИМА КОВИД - Слави Трифонов денеска го добил позитивниот тест

Почина 32 годишната трудница заразена со корона и примена во болница полусвесна - била мајка на пет деца

Почина 32 годишната трудница заразена со корона и примена во болница полусвесна - била мајка на пет деца