01 Декември, 2020
0.0250

КОВИД КРИЗА: Поскапувања и измами, на што се жалеле потрошувачите?

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 23 Септември, 2020

Откако почна Ковид кризата во земјава имало бројни поплаки од граѓаните во Организацијата за заштита на потрошувачи.

Дел од нив се однесувале за поскапувања на одредени производи, а другите се за измами и нејасностии во однос на користење на услуги. Граѓаните се жалеле за поскапување на храна, маски и ракавици.

„Во периодот од почетокот на Ковид-19 кризата, зголемен број на поплаки од страна на потрошувачите се бележи кај откажувањето на туристичките аранжмани односно давањето на ваучери од страна на операторите кои според Уредбата на Владата на Р.С. Македонија предизвикаа недоразбирања кога и под кои услови може да се искористат истите. Бројот на поплаки во тој период (01-06.2020) беа накаде околу 130 или 20% од вкупниот број на поплаки. Во истиот период беа зголемени и поплаките на онлајн продажбата, односно пристигнаа околу 100 поплаки или 10% од вкупниот број на поднесени поплаки каде што потрошувачите се жалеа на измамата од страна на Фејзбук трговците кои на потрошувачите им продаваа производи без фискална сметка односно без можност за замена на неисправен производ или производ со несоодветна големина. Во делот на зголемени цени на заштитна опрема (маски и ракавици) и зеленчук (ѓумбир, лимони) имаше само во месец март и тие беа во незначителен број“, соопштуваат од Организацијата за заштита на потрошувачи.

Но, имало и поплаки кои не се поврзани со пандемијата и новонастаната ситуација.

„Организацијата за заштита на потрошувачите на Македонија од почетокот на пандемијата  работеше вообичаено, само што беа изолирани личните контакти со потрошувачите и во споменатиот период има примено вкупно 1.143 поплаки на ниво на целата држава, од кои само 30-33% беа во врска со пандемијата Ковид – 19“, додаваат оттаму.

Од март месец Македонија се бори со пандемијата на коронавирусот, и таа уште не стивнува.

Допрва се очекува лошо сценарио оваа есен кога ќе се појави и сезонскиот грип.

Досега над 700 луѓе во Македонија починаа од коронавирусот. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

Украден е паричник од пациент кој починал во ковид-центарот на Клинички

Украден е паричник од пациент кој починал во ковид-центарот на Клинички

ЗА ЏАМБАСКИ ВЕЛЕС БИЛ БУГАРСКИ ГРАД: Кажа под кои услови би го признале македонското малцинство

ЗА ЏАМБАСКИ ВЕЛЕС БИЛ БУГАРСКИ ГРАД: Кажа под кои услови би го признале македонското малцинство

„Катимерини“ анализира дека релациите меѓу Скопје и Софија создаваат пукнатина во НАТО

„Катимерини“ анализира дека релациите меѓу Скопје и Софија создаваат пукнатина во НАТО

ДАНИЛОВСКИ ЗА СЛАВИТЕ: Апелирам тие чествувања да бидат со високо ниво на свест

ДАНИЛОВСКИ ЗА СЛАВИТЕ: Апелирам тие чествувања да бидат со високо ниво на свест

Бучковски ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија

Бучковски ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите треба да продолжат непречено со својата работа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите треба да продолжат непречено со својата работа

Вакцината на „Фајзер“ од денеска чека одобрување од Европската медицинска агенција: Ова е финален чекор

Вакцината на „Фајзер“ од денеска чека одобрување од Европската медицинска агенција: Ова е финален чекор

Реакција на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“: Македонската државност е заснована врз антифашистички начела

Реакција на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“: Македонската државност е заснована врз антифашистички начела

Одземена нотарската лиценца на Антонио Милошоски

Одземена нотарската лиценца на Антонио Милошоски