16 Јули, 2020
0.0486

КОТОРСКИ КЛАН НЕ ЈА ДОБИ ПРАТКАТА КОКАИН: Запленети 5 тони дрога на бродот Арес

Објавено во: Балкан 14 Мај, 2020

Бродот Арес натоварен со повеќе од 5 тони кокаин требало да ја испорача дрогата во солунското пристаниште, од каде што требало да биде преземена од црногорскиот, которски клан. Но кокаинот бил откриен и запленет од холандската полиција. Црногорски „Дан“ пишува дека запленетата дрога се поврзува со убиството на Игор Дедовиќ и Стеван Стаматовиќ.

Пратката е запленета кога бродот Арес, кој пловел под знамето на Камерун бил пресретнала во меѓународните води, при што во големата полициска операција се уапсени седум лица, меѓу кои и капетанот на бродот. Во шверцот со кокаин учествувале и црногорски државјани и државјани на Србија и БиХ.


Можеби ќе ве интересира

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција