24 Септември, 2020
0.0573

Костовски: Не ја ставајте во овој вител Нина Ангеловска, таа е стар клиент на банката

Објавено во: Економија 14 Август, 2020

Не ја ставајте во овој вител министерката за финансии, Нина Ангеловска бидејќи таа е стар клиент на банката, рече сопственикот на Еуростандард банката, Трифун Костовски, на денешната прес - конференција на која ја обвини  Народна банка за смислено сценарио за стечај. 

Тој нагласи дека во последните месеци, пред да се укине дозволата за Еуростандард банка многу личности, веројатно знаејќи ја оваа информација дека се подготвува стечај, ги повлекле своите депозити од Еуростандард банка, при тоа не сакаше  да открие каква политичка ориентација имале тие граѓани и дали биле блиски до претходната или сегашната владејачка гарнитура. 

Ја обвини Народна банка за бирократски однос и немање сенс за економијата. 

Семејството Костовски во овој случај е во загуба од 60 до 70 милиони евра. 

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

Владата сака да гради пруга до Струга, а МЖ Инфраструктура не може да врати 10 милиони евра

Владата сака да гради пруга до Струга, а МЖ Инфраструктура не може да врати 10 милиони евра

Драстичен пад на доходот на домаќинствата: А колку ќе не сотре Ковид?

Драстичен пад на доходот на домаќинствата: А колку ќе не сотре Ковид?

НОВИ ЗАГРИЖУВАЧКИ БРОЈКИ НА АГЕНЦИЈАТА - дури 40 илјади новорегистрирани невработени

НОВИ ЗАГРИЖУВАЧКИ БРОЈКИ НА АГЕНЦИЈАТА - дури 40 илјади новорегистрирани невработени

РЕКОРДЕРИ ВО ЕВРОПА: БДП на земја од регионот отиде на дното

РЕКОРДЕРИ ВО ЕВРОПА: БДП на земја од регионот отиде на дното

НОВА ЛИСТА: Познато е кои се десетте најбогати држави во светот

НОВА ЛИСТА: Познато е кои се десетте најбогати држави во светот

Генерали Инвестментс: Инвеститорите немаат вистинска алтернатива

Генерали Инвестментс: Инвеститорите немаат вистинска алтернатива

ФИТР: 2,35 милиони евра за поддршка на 84 микро и мали стартап компании

ФИТР: 2,35 милиони евра за поддршка на 84 микро и мали стартап компании

Битиќи: Се преговара со четири странски инвестиции

Битиќи: Се преговара со четири странски инвестиции

Догодина ќе се градат две фотоволтаични електрани во Осломеј: Има заинтересирани компании

Догодина ќе се градат две фотоволтаични електрани во Осломеј: Има заинтересирани компании