31 Јануари, 2023
0.0297

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Објавено во: Балкан 06 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Косовската новинарка Зана Авдију рече дека провокациите на Гранит Џака насочени кон Србите се „срамни и скандалозни“, а сега таа стравува за сопствениот живот. Таа добивала закани. 

Како што кажа нејзината адвокатка Аријанита Кочи, споменатата новинарка во последните неколку дена добивала многубројни пораки преку социјалните мрежи, а многу од нив повикуваат и на нејзино убиство. 

Еден од корисниците ѝ напишал дека има време да дојде до неа за да ја убие, алудирајќи на убиството што се случи пред само неколку дена во Универзитетскиот клинички центар во Приштина, кога трудница беше пронајдена мртва во дворот.

Кочи пишува дека ваквите закани се недозволиви. Кажа дека светот може да не се согласува со Зана, но дека никој не смее отворено да ѝ се заканува.

Новинарката го коментираше мечот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар. Гранит Џака по мечот со Србија го соблече дресот под кој имаше маица на која стоеше бројот 26 и името Јашари. Многумина се прашаа што тоа значи. Јашари е основачот на УЧК, а бројката 26 исто така има значење.

Пред 26 години во 1996 година Адем Јашари ја изведе најголемата акција во која петмина Срби беа убиени, а неколку ранети.

Денеска повторно имаше тензии на Косово. Но, српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека е добро што нема жртви. 

Можеби ќе ве интересира

Србија ќе воведе санкции за Русија?

Србија ќе воведе санкции за Русија?

Дали САД му врти грб на Албин Курти?

Дали САД му врти грб на Албин Курти?

Кои се 100-те најмоќни луѓе во медиумите во Србија?

Кои се 100-те најмоќни луѓе во медиумите во Србија?

Пленковиќ: Милановиќ „не е ѕвезда само во руските туку и во српските медиуми“

Пленковиќ: Милановиќ „не е ѕвезда само во руските туку и во српските медиуми“

„МИЛАНОВИЌ Е КАКО ОРБАН И ДОДИК“: Британски „Гардијан“ за хрватскиот претседател

„МИЛАНОВИЌ Е КАКО ОРБАН И ДОДИК“: Британски „Гардијан“ за хрватскиот претседател

БОРБЕНОТО ВОЗИЛО „МИЛОШ“ ГО ПРЕПОЛОВИ ЦИТРОЕНОТ КАЈ ПАНЧЕВО: Загина жената возач, ова се први слики од страшната несреќа

БОРБЕНОТО ВОЗИЛО „МИЛОШ“ ГО ПРЕПОЛОВИ ЦИТРОЕНОТ КАЈ ПАНЧЕВО: Загина жената возач, ова се први слики од страшната несреќа

АКО БИДАТ „ФАТЕНИ“ СО АЛКОХОЛ ВО ЈАВНОСТ ИЛИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ- КАЗНА ОД 150 ЕВРА: Хрватска ригорозна и за гласна музика на терасите

АКО БИДАТ „ФАТЕНИ“ СО АЛКОХОЛ ВО ЈАВНОСТ ИЛИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ- КАЗНА ОД 150 ЕВРА: Хрватска ригорозна и за гласна музика на терасите

НЕСРЕЌА ВО ГРЦИЈА: Борбен авион се урна во Јонското Море

НЕСРЕЌА ВО ГРЦИЈА: Борбен авион се урна во Јонското Море

ВО СРБИЈА Е ПРИСУТЕН „ФЕРАРИ“ ВИРУСОТ: Лекарка открива кои се симптомите

ВО СРБИЈА Е ПРИСУТЕН „ФЕРАРИ“ ВИРУСОТ: Лекарка открива кои се симптомите