03 Август, 2021
0.0245

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Објавено во: Балкан 15 Јуни, 2021

Koсовските претставници во Брисел побарале одговор кога Србија ќе го признае Косово. 

Српскиот претседател Александар Вучиќ повтори дека никогаш нема да го признаат Косово. Тој вели дека не се сложил со она што го предлага косовскиот премиер Албин Курти. 

„Тие не сакаат воопшто да разговараат за Заедница на српски општини. Второ, тие побараа од нас итно да кажеме кога ќе ја признаеме независноста на Косово. Трето, тие го нарекуваат инцидент и провокација тоа што Србите сакаат да присуствуваат на литургиите во црквите во Косово, бидејќи земјиштето на тие цркви е дадено за време на владеењето на Слободан Милошевиќ “, рече Вучиќ.

Тој вели дека ќе мора да разговара со Србите од Косово затоа што е многу исплашен.

Косовскиот премиер вели дека српскиот претседател одбил три предлози, а дека не дал одговор само за предлогот шесте земји од Западен Балкан да го унапредат договорот ЦЕФТА во СЕФТА. 

„Косово и Србија веднаш да потпишат заеднички мировен договор, ветувајќи дека нема да се напаѓаат едни со други. Ова е важно како никогаш порано, еден ден по Самитот на НАТО во Брисел и едногласните пораки дадени таму. По заемното признавање меѓу Република Косово и Република Србија, во двете наши земји да имаме билатерален реципроцитет, вклучително со прашањето за малцинствата. Значи, Србите во Косово можат да имаат свој национален совет како што тоа го имаат Албанците и Бошњаците во Србија. За прашањето за исчезнатите лица со насилство, шефот на српската делегација, г. Вељко Одаловиќ, треба да биде сменет од позицијата и треба да биде испрашуван. Тој од 1997 до 1999 година беше началник на штабот на косовскиот регион и го водеше окупираното Косово заедно со Зоран Анѓелковиќ“, пишува Курти на Фејсбук. 

Средбата средба е во јули. 

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКИТЕ ГРАЃАНИ НАСКОРО БЕЗ ВИЗА ВО САД: Блинкен ја номинираше Хрватска за безвизен режим

ХРВАТСКИТЕ ГРАЃАНИ НАСКОРО БЕЗ ВИЗА ВО САД: Блинкен ја номинираше Хрватска за безвизен режим

ДЕТАЉИ ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ ВЛАДИЧИН ХАН - Таткото возел во рикверц, не го видел седумгодипшниот син кој врзувал врвки на чевлите

ДЕТАЉИ ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ ВЛАДИЧИН ХАН - Таткото возел во рикверц, не го видел седумгодипшниот син кој врзувал врвки на чевлите

Американскиот центар за контрола на болести ги предупреди своите граѓани да не патууваат во Грција

Американскиот центар за контрола на болести ги предупреди своите граѓани да не патууваат во Грција

Во град во Африка повеќе нема да се живее поради климатските промени

Во град во Африка повеќе нема да се живее поради климатските промени

СЛОВЕНЕЧКИТЕ ЕПИДЕМИЛОЗИ СО АЛАРМАНТНА ПРОГНОЗА: Есенскиот бран може да биде полош од минатата година заради делта сојот

СЛОВЕНЕЧКИТЕ ЕПИДЕМИЛОЗИ СО АЛАРМАНТНА ПРОГНОЗА: Есенскиот бран може да биде полош од минатата година заради делта сојот

ГРЦИЈА ГО УРНА РЕКОРДОТ ОД 1987: Мицотакис предупреди-земјата го доживува најтешкиот топлотен бран со температура од 46 степени

ГРЦИЈА ГО УРНА РЕКОРДОТ ОД 1987: Мицотакис предупреди-земјата го доживува најтешкиот топлотен бран со температура од 46 степени

СВИРЕПИ УБИСТВА, МАЧЕЊЕ, СИЛУВАЊА: „Блиц“ ексклузивно објавува за што точно се обвинети секој од 29-те членови на групата на Беливук

СВИРЕПИ УБИСТВА, МАЧЕЊЕ, СИЛУВАЊА: „Блиц“ ексклузивно објавува за што точно се обвинети секој од 29-те членови на групата на Беливук

НА НАСТАВНИЦИТЕ ВО ГРЦИЈА КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ ВАКЦИНА ЌЕ ИМ БИДАТ НАМАЛЕНИ ПЛАТИТЕ: Ќе има и други дисциплински мерки

НА НАСТАВНИЦИТЕ ВО ГРЦИЈА КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ ВАКЦИНА ЌЕ ИМ БИДАТ НАМАЛЕНИ ПЛАТИТЕ: Ќе има и други дисциплински мерки

(ФОТО И ВИДЕО) РАЗОРНО ТОРНАДО ЈА ПОГОДИ ИСТРА: Погледнете го пустошот што го направи ветрот кој косеше и со 188 километри на час

(ФОТО И ВИДЕО) РАЗОРНО ТОРНАДО ЈА ПОГОДИ ИСТРА: Погледнете го пустошот што го направи ветрот кој косеше и со 188 километри на час