11 Мај, 2021
0.0184

Коронавирусот го напаѓа и срцето, тврди рускиот министер Мурашко

Објавено во: Свет, Корона Вирус 09 Јули, 2020

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко тврди дека новиот коронавирус најсилно ги напаѓа срцето и белите дробови. 

Ова особено важи ако пациентите добиваат тежок облик на симптоми. 

„Најранливите органи и системи се белите дробови. Друг важен проблем што исто така бара медицинска помош се проблеми со срцето, особено миокардитис“, рече министерот.

Мурашкоистакна дека не се препорачуваат напорни физички активности поради сериозно исцрпување.

„Болеста што е прележана не овозможува обновување на функционалноста и капацитетот на белите дробови“, додаде тој.

Мурашко изјави и дека вакцинацијата во Русија е на доброволна основа, но дека за време на пандемијата на вирусот се зголемил бројот на приврзаници за вакцинација.

„Кај нас вакцинацијата во секој случај е исклучиво со согласност на самиот граѓанин, но интересот за вакцината е доста голем. Луѓето ја сфатија важноста на вакцинацијата и за време на пандемијата се зголеми бројот на луѓе кои сакаат да се вакцинираат“, рече Мурашко за ТВ „Русија 1“.

Тој вели дека 17-те вакцини на кои се работи, имаат добра перспектива.

Во Русија кај 707,301 луѓе е дијагностициран коронавирусот, а од него починаа над 10.000 луѓе. 

Во светот има 12.2 милиони заразени од опасниот вирус. 

Можеби ќе ве интересира

Куќи во Италија за едно евро: Сите се прашуваат - во што е тајната?

Куќи во Италија за едно евро: Сите се прашуваат - во што е тајната?

НАСИЛСТВОТО НЕ ЗАПИРА: Експлозиите продолжија утрово во Ерусалим

НАСИЛСТВОТО НЕ ЗАПИРА: Експлозиите продолжија утрово во Ерусалим

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

СЗО објави каде стивнува пандемијата

СЗО објави каде стивнува пандемијата

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни