29 Март, 2020
0.0333

КОРОНАВИРУСОТ ДЕМНЕ: Паѓаат акциите

Објавено во: Економија 24 Февруари, 2020

Бројот на случаи на коронавирус надвор од Кина се зголеми, предизвикувајќи стравувања од продолжено глобално економско забавување поради ширењето на вирусот.

Авиокомпанијата Делта и Американ бележат пад за повеќе од 7 отсто, додека акциите на Јунајтед се тргуваа по 4 oтсто пониско. Акциите на операторите во казината Лас Вегас Сандс и Wynn Resorts се намалија за најмалку 3,8 отсто. Одморалиштата на МГМ имаат пад на акциите за за 4,7 отсто.

Потезите се случија денеска откако инвеститорите ги следат развојот на настаните околу појавата на коронавирус, кој првпат беше пријавен во Кина, но рапидно се шири и во други земји, особено во Јужна Кореја и во Италија, кои во последниве денови објавија дека има зголемен број на потврдени случаи.

Јужна Кореја го крена алармoт за коронавирус на „највисоко ниво“ за време на викендот, со најновиот број на количини што вкупниот број заразени достигна повеќе од 750, што ја прави земја со најмногу случаи надвор од копното на Кина.

Во меѓувреме, надвор од Азија, Италија е најтешко погодената земја досега, со повеќе од 130 пријавени случаи и три смртни случаи.

Можеби ќе ве интересира

Владата подготвува нов пакет економски мерки

Владата подготвува нов пакет економски мерки

Македонски телеком: Нема 5G мрежа во употреба

Македонски телеком: Нема 5G мрежа во употреба

МУКАЕТОВ: ГРАЃАНИТЕ ДА БИДАТ СПОКОЈНИ - лекови и дезинфициенси ќе има, државата што побргу да побара пари

МУКАЕТОВ: ГРАЃАНИТЕ ДА БИДАТ СПОКОЈНИ - лекови и дезинфициенси ќе има, државата што побргу да побара пари

МИКРО И МАЛИ ПРЕТПРИЈАТИЈА: Бараме платите, здравственото и пензиско осигурување да бидат на товар на државата

МИКРО И МАЛИ ПРЕТПРИЈАТИЈА: Бараме платите, здравственото и пензиско осигурување да бидат на товар на државата

ОГРОМНИ ШТЕТИ: Коронавирусот економски ќе загрози најмалку 25 милиони луѓе

ОГРОМНИ ШТЕТИ: Коронавирусот економски ќе загрози најмалку 25 милиони луѓе

ВАЖИ ЗА СЕКОЈА ФИРМА: Mоже да доставуваат фактури електронски

ВАЖИ ЗА СЕКОЈА ФИРМА: Mоже да доставуваат фактури електронски

ЗЕЛЕНИ КОРИДОРИ: Земјите од регионот и ЕУ договорија олеснување на трговијата на примарни производи

ЗЕЛЕНИ КОРИДОРИ: Земјите од регионот и ЕУ договорија олеснување на трговијата на примарни производи

РАБОТА ВО ФАБРИКИТЕ ЗА ВИКЕНД: Работниците ќе одат со посебни дозволи

РАБОТА ВО ФАБРИКИТЕ ЗА ВИКЕНД: Работниците ќе одат со посебни дозволи

Комерцијална банка го откажа собранието, ама мнозинството акционери веќе ги поддржале одлуките

Комерцијална банка го откажа собранието, ама мнозинството акционери веќе ги поддржале одлуките