04 Август, 2020
0.0191

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

Објавено во: Свет, Корона Вирус 02 Јули, 2020

Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите. 

Пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај заболените. 

Светската здравствена организација (СЗО) излезе со ваква препорака. 

До 18 проценти од хоспитализираните пациенти со коронавирус се пушачи.

СЗО им советува на пушачите да се откажат од пушењето.

Организацијата објави дека 60 отсто од 10 милиони пациенти ширум светот се регистрирани во јуни, што покажува дека епидемијата се влошува, а не ослабува.

Можеби ќе ве интересира

ГУТЕРЕШ ОЦЕНУВА: Ковид -19 е катастрофа за образованието за цели генерации

ГУТЕРЕШ ОЦЕНУВА: Ковид -19 е катастрофа за образованието за цели генерации

ШВАЈЦАРСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Визирите се несоодветна заштита од вирусот

ШВАЈЦАРСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Визирите се несоодветна заштита од вирусот

Во оваа земја на секои седум минути има по една жртва на коронавирусот

Во оваа земја на секои седум минути има по една жртва на коронавирусот

ПЕСИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА: Можеби никогаш нема да има решение за коронавирусот

ПЕСИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА: Можеби никогаш нема да има решение за коронавирусот

Мистериозни пратки од Кина стигнале во две земји

Мистериозни пратки од Кина стигнале во две земји

Во зима ќе има вакцина за коронавирус која ќе може да се користи?

Во зима ќе има вакцина за коронавирус која ќе може да се користи?

Koронавирусот се врати во Ломбардија

Koронавирусот се врати во Ломбардија

Тепачка изби во авион откако патници одбиле да носат маска

Тепачка изби во авион откако патници одбиле да носат маска

(ВИДЕО) AМАЗОНИЈА ГОРИ: Беснеат повеќе од 1.000 пожари

(ВИДЕО) AМАЗОНИЈА ГОРИ: Беснеат повеќе од 1.000 пожари