11 Август, 2020
0.0386

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро

Објавено во: Свет, Корона Вирус 08 Јули, 2020

Се зарази со коронавирус, и тврди дека тој е како дожд. 

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, кој е заразен со Ковид-19, ја спореди  болеста со дожд, наведувајќи дека на крајот сите ќе бидат мокри.

Болсонаро, кој од почетокот на пандемијата коронавирусот го нарекуваше „малечок грип“, изјави дека не е изненаден што се заразил.

Вели дека неговите симптоми се благи и дека се чувствува добро, пренесе „Би-Би-Си“.

Болсонаро вели дека е уверен дека брзо ќе закрепне од Кови-19 благодарение на лекувањето со хидроксихлорохин, антималарик за кој не е потврдено дека ефикасно ја лекува заразата.

Во понеделникот почувствувал болка во мускулите, грозница и малаксаност, рекол дека веќе во вторник му било подобро заради хидроксихлорохинот.

Бразил е една од најпогодените земји од вирусот. 


Над 1.6 милиони позитивни има во Бразил, а повбеќе од 66.000 починаа. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТЕОРИИТЕ НА ЗАГОВОР НЕ СЕ ТОЧНИ: Лекар трчаше 35 километри носејќи маска

(ВИДЕО) ТЕОРИИТЕ НА ЗАГОВОР НЕ СЕ ТОЧНИ: Лекар трчаше 35 километри носејќи маска

До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка