15 Јуни, 2021
0.0190

КОМПАНИИТЕ ДА СЕ ЗДРУЖАТ: Зошто да извезуваме свежо овошје ако можеме кашички за деца

Објавено во: Економија 12 Февруари, 2020

Стопанствениците велат неминовно е здружување на компаниите преку заеднички настап на странските пазари и поттик на извозот.

Презентирајќи ги анализите во стопанската комора, потенцираа дека наместо државата да го зголеми потенцијалот таму каде што може, ние сеуште извезуваме свежо овошје.

-Наместо овошки кашички за деца, ние извезуваме свежо овошје-вели Дарко Лазаров, нагласувајќи дека земјоделско-прехранбениот сектор како еден од столбовите на домашната економија може да се развива преку нови извозни производи и извозни компании.

Тој сектор, како што се наведува може да го зголеми извозот бидејќи има над 20 производи кои се со таков потенцијал, туку набројувајќи го медот, преработката на овошје, конзервната индустрија...

Од друга страна, Ѓорѓи Петрушев смета дека преработувачката индустрија допрва треба да го најде патот до извозот и конкурентноста.

Првиот човек на Здружението на земјоделството и прехранбената индустрија ги кажа предизвиците за тој сектор посочувајќи дека предизвикот ќе биде поголем ако знаеме дека во она што го извезуваме доминација има свежото овошје и зеленчук односно производи со ниска додадена вредност.

Можеби ќе ве интересира

До 10.000 евра помош ќе добијат превозници на меѓународни линии

До 10.000 евра помош ќе добијат превозници на меѓународни линии

Пентхаус во Мајами Бич е најскапиот имот платен во криптовалути

Пентхаус во Мајами Бич е најскапиот имот платен во криптовалути

Министерот Бектеши ја посети подружницата на Алкалоид во Киев

Министерот Бектеши ја посети подружницата на Алкалоид во Киев

Вредноста на биткоинот надмина 40.000 долари

Вредноста на биткоинот надмина 40.000 долари

Понизок ДДВ за сметките на струја за да нема поскапување: Само да не блокира Мицкоски, вели премиерот

Понизок ДДВ за сметките на струја за да нема поскапување: Само да не блокира Мицкоски, вели премиерот

МАПАС со порака до граѓаните - Информирај се навременo за својата пензија

МАПАС со порака до граѓаните - Информирај се навременo за својата пензија

ВЛАДАТА ВОВЕДУВА НОВА ТАКСА: Плус 3,5 денари за литар на бензините и дизелот

ВЛАДАТА ВОВЕДУВА НОВА ТАКСА: Плус 3,5 денари за литар на бензините и дизелот

ПРВИОТ ЧОВЕК НА ТАВ, САНИ ШЕНЕР: Ќе требаат уште еден до два месеци за да се воведе стандард за летање во сите земји, ја корегиравме веста за Германија

ПРВИОТ ЧОВЕК НА ТАВ, САНИ ШЕНЕР: Ќе требаат уште еден до два месеци за да се воведе стандард за летање во сите земји, ја корегиравме веста за Германија

ФИТР за прв пат инвестира во 4 компании за развој на дигитализација на земјоделството

ФИТР за прв пат инвестира во 4 компании за развој на дигитализација на земјоделството