22 Септември, 2021
0.0273

КОМАНДИРОТ НА ТППЕ КОЧАНИ ЗА ФАКТОР: Поради високите температури пожарот беше како темпирана бомба

Објавено во: Македонија 03 Август, 2021

Поради високите температури пожарот беше како темпирана бомба, вели за Фактор, Благој Паунов, командир на Територијалната противпожарна единица од Кочани.

Објаснува дека досега градот не се соочил со ваков пожар, при што според груба проценка во повеќе пожари уништени се 250 хектари шума, а има и оштетувања на две куќи.

„Огнот беше дојден до куќите во градот, нив ги одбранивме, но откако ќе помине малку време ќе сфатиме што сме изгубиле, посебно оние кои шетаат во шумите. Според груба проценка, уништени се 250 хектари шума. Понатаму ќе имаме детална пресметка за штетите. Станува збор за нискостеблеста, високостеблеста и борова шума. Пожарите се случуваат поради човечки фактор, некогаш е тоа намерно, некогаш ненамерно, и ќе треба време да се подигне свеста и работите да се променат“, вели Паунов.

Тој објаснува дека за да нема вакви катастрофи во иднина, треба да се подобри екипираноста и со кадар и во возила. Располагаат со возила претежно за урбана средина, но потребни се и теренски возила за локализирање на огнот во помалку пристапни места.

„Имаме 7 возила и 16 пожарникари, но според бројот на жители би требало да имаме 32 пожарникари. Оваа сезона беше ужасна. Имавме пожари и тоа претежно на периферија“, рече Паунов.

Ja поддржува забраната за движење во шумите додека траат високите температури. Десетина луѓе кои вдишале чад завршија во болница, по што се пуштени дома. Во гаснење на огнот помагаат пожарникари од повеќе градови, армијата, но и граѓани. Гори на повеќе локации во државата. Се уште се активни пожарите во кумановско, во струмичкиот, битолскиот, штипскиот и скопскиот регион, објавија утринава од Центарот за управување со кризи. 

Македонија се соочува со топлотен бран, при што деновиве беа измерени температури од 44 степени.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Порано во Струга, Кичево или Чаир ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се бореа за градоначалник, а помагаа албанските гласови, сега е обратно

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Порано во Струга, Кичево или Чаир ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се бореа за градоначалник, а помагаа албанските гласови, сега е обратно

ЛЕТО, СЕ ГЛЕДАМЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА: Вечерва пристигнува есента

ЛЕТО, СЕ ГЛЕДАМЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА: Вечерва пристигнува есента

ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА: Граѓанка дури три пати „фатила“ ковид-19

ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА: Граѓанка дури три пати „фатила“ ковид-19

ВО ЕДНАТА РАКА ПРОТИВ КОВИД, ВО ДРУГАТА ПРОТИВ ГРИП: Нема никаква опасност да се примаат вакцините истовремено, уверува епидемиологот Стојанов

ВО ЕДНАТА РАКА ПРОТИВ КОВИД, ВО ДРУГАТА ПРОТИВ ГРИП: Нема никаква опасност да се примаат вакцините истовремено, уверува епидемиологот Стојанов

Џес Бејли по две и пол години откако си замина: Се сретна со Пендаровски во Њујорк

Џес Бејли по две и пол години откако си замина: Се сретна со Пендаровски во Њујорк

МИГРАНТИ ПОВТОРНО МИНУВААТ КАЈ ТАБАНОВЦЕ: Досега немало проблеми, но кај мештаните има загриженост

МИГРАНТИ ПОВТОРНО МИНУВААТ КАЈ ТАБАНОВЦЕ: Досега немало проблеми, но кај мештаните има загриженост

ФАКТОР НА ДЕНОТ: По пожарот во Тетово дисциплината е поголема, а во меѓувреме протече документ за набавка на модуларните болници

ФАКТОР НА ДЕНОТ: По пожарот во Тетово дисциплината е поголема, а во меѓувреме протече документ за набавка на модуларните болници

Румен Радев бара Македонија да ги почитува човековите права

Румен Радев бара Македонија да ги почитува човековите права

Меѓу починатите од коронавирусот и денес има млади луѓе

Меѓу починатите од коронавирусот и денес има млади луѓе