02 Декември, 2022
0.0309

КОЈA БЕШЕ АНКИЦА ТУЃМАН: Ја нарекуваа столб на семејството, имењачката и ја откри тајната сметка

Објавено во: Балкан 06 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Хрватските медиуми под ознака ХИТНО ја објавија веста дека починала Анкица Туѓман, сопругата на Фрањо Туѓман, првиот хрватски претседател по распадот на Југославија.

Ја нарекуваа жена од сенка, а ја поврзуваше и скандал, кога имињачката Анкица Лепеј откри голема сума пари на нејзината сметка и сето тоа го обелодени.

Лепеј, како вработена во Загребачка банка, на хрватската јавност и откри дека Анкица Туѓман, сопругата на тогашниот претседател Фрањо Туѓман, на својата банкарска сметка имала 210.000 германски марки и 15.000 долари, кои Туѓман не ги пријавил во имотниот лист.

Според медиумите, Анкица починала на 97 години, го надживеа сопругот Фрањо, кој почина на крајот на 1999 година, и синот Мирослав, поранешен шеф на хрватската разузнавачка служба, кој почина од последиците на коронавирусот пред две години.

Анкица Туѓман, според достапните информации, е родена во 1926 година во Загреб, каде што се школувала сè до пролетта 1944 година кога не им се придружила на партизаните, каде што го запознала нејзиниот сопруг Фрањо, висок офицер на НОВПОЈ, подоцна генерал на Југословенската армија, со кого се омажила една година подоцна во мај 1945 година по завршувањето на војната.

Од бракот со Фрањо Туѓман, кого го поддржувала и кога тој бил во немилост, се родиле три деца: Мирослав роден 1946 година, Стјепан во 1948 година и ќерката Невенка родена 1951 година.

За Анкица Туѓман, маестрален запис остави и покојниот Денис Куљиш, новинар од Загреб кој остави маестрални описи на хрватските политичари во 1990-тите. Куљиш за Анкица Туѓман рече дека таа е столбот на семејството и го остави следниот запис за неа:

„Анкица Туѓман, воздржана и лукава жена, не ги спомна главните белградски врски во својата автобиографија. Синот Мирослав без политички талент“.

Писателот на оваа книга ја запознал Анкица Туѓман (1926) како итра и воздржана жена, особено недоверлива кон новинарите. „За миг во нејзините очи ќе имаше благост, а потоа ќе имаше молња. Вредна и со високо мислење за себе“: „Бев убава млада жена, со малку љубоморен сопруг“.

Долги години вработена во Министерството за надворешни работи на Југославија, која студирала англиски јазик во Лондон и која - како што самата признава - особено му се допаднала на Крлежа, но откако тој наполнил 70 години кога ја запознал.

„Често во кафулето што беше внатре во Министерството, колегите со кои пиев кафе ми кажуваа: „Како те гледаат нашите момци“. Мојот сопруг не беше класичен љубоморен сопруг кој би приговарал или забранувал, но и немал причина за тоа“, напишала Анкица.

Таа беше водач на семејството. Фрањо Туѓман, преокупиран со историјата и политиката, немал време да се занимава со таканаречени обични работи, освен донекаде со внуците, но се чини дека Анкица не ги контролирала целосно случувањата во однос на децата и дека била повеќе од родителски попустлива кон нив. Ќерка ѝ Невенка се омажила на осумнаесетгодишна возраст, кога сè уште немала завршено средно училиште, за Србинот Стеван Кошутиќ, сосед на улицата Назорова во Загреб, кој живеел со нејзината тетка Кате Роксандиќ. Заминала во Земун, каде родила две деца, а по девет години се разделиле и се вратила во родителското гнездо. Крлежа ја вработил во Лексикографскиот институт.

Анкица Туѓман ја објави својата автобиографија „Мојот живот со Франчек“ во 2006 година, „дебела“ книга на 670 страници, интересна временска машина, но лишена од она што е најинтересно во изотријата. Тоа се нивни и нејзини здруженија со лица од Министерството за одбрана и Генералштабот на ЈНА од тоа време.


Фото: Видео -24sata - screenshoot

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Хрватски ученици кои до смрт претепаа професор добија по 2-3 години затвор

Хрватски ученици кои до смрт претепаа професор добија по 2-3 години затвор

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Koлкави плати земаат Црногорците?

Koлкави плати земаат Црногорците?

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови