17 Јануари, 2022
0.0240

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

Објавено во: Балкан 27 Ноември, 2021

Д-р Иван Шкопљанац, специјалист по пулмологија од КБЦ Сплит, заедно со тим од колеги развија метод на ултразвучно испитување на белите дробови, што може да предвиди како пациентите ќе развијат ковид при прием во болница.

„Бев распореден во ковид-центар во ноември 2020 година и бидејќи се занимавам со ултразвук на белите дробови од самиот почеток на мојата специјализација, сакав да го користам овој метод, кој неоправдано е запоставен во лекувањето на белодробните пациенти, за да видам како повеќе  можеме да им помогнеме на пациентите кој поради корона вирусот доаѓаат на лекување“, изјави тој за „Слободна Далмација“, додавајќи дека рендгенските снимки честопати не даваат доволно јасна слика, а МСКТ (скенер на граден кош) не може да се направи за толку кратко време.

Кога, со поддршка на д-р Крешимир Долиќ почнал да ги снима белите дробови со ултразвук, забележал дека може да предвиди како ќе се развие болеста.

Пациентите кои би биле примени во болница и кои биле подложени на ултразвук истиот ден имале горе-долу добра клиничка слика.

„Имаше многу пациенти кои изгледаа добро „на почетокот“ и никогаш не би рекле дека нивната состојба ќе се влоши. Луѓето би имале само мала потреба од кислород и би биле без индикации дека состојбата ќе им се влоши. „Но, само по направен ултразвук, ние гледавме дека нивната состојба може да се влоши, што би било нелогично, бидејќи според екстерниот преглед и наодите беа во навистина добра состојба“, вели д-р Шкопљанац, пренесува „нет. хр“.

Тој исто така објасни како таквата рана прогноза конкретно им помага на пациентите. По завршувањето на студијата, која траела три месеци, лекарите уште подобро знаеле како да постапат во такви ситуации.

Посебно внимание се посветува на ризичните категории пациенти

„Таквите пациенти беа префрлени на време во одделенијата поблиску до единиците за интензивна нега и на некој начин знаевме колку респиратори и уреди со висок проток на кислород можеби ни требаат. Тие беа главниот фокус на нашиот третман.  Вклучивме 133 пациенти во студијата, но продолживме да правиме ултразвучни прегледи и на сите други пациенти. Од вкупно 133, 17 за жал починаа, 14 беа на респиратор, а на апарат со висок проток на кислород, што е само чекор пред респираторот, завршија исто така 14 пациенти, вели  д-р Шкопљанац.


Можеби ќе ве интересира

„ДА БЕШЕ СИЛУВАЧ НА ДЕВОЈЧИЊА ЌЕ ДОБИЕШЕ ВИЗА, НО ТИ СИ САМО ДИВ БАЛКАНЕЦ: Блогот на Ведрана Рудан за Новак Ѓоковиќ го крена светот на нозе

„ДА БЕШЕ СИЛУВАЧ НА ДЕВОЈЧИЊА ЌЕ ДОБИЕШЕ ВИЗА, НО ТИ СИ САМО ДИВ БАЛКАНЕЦ: Блогот на Ведрана Рудан за Новак Ѓоковиќ го крена светот на нозе

ЈА ВРЗАЛ ЗА ВОЛАН, И СЕ ЗАКАНУВАЛ ДЕКА ЌЕ ЈА УБИЕ, И СТАВИЛ КАМЕРИ ВО СТАНОТ: 67-годишен маж киднапирал 22-годишна девојка на Истра

ЈА ВРЗАЛ ЗА ВОЛАН, И СЕ ЗАКАНУВАЛ ДЕКА ЌЕ ЈА УБИЕ, И СТАВИЛ КАМЕРИ ВО СТАНОТ: 67-годишен маж киднапирал 22-годишна девојка на Истра

„КЕНГУР ЗАВРШИ ВО КОНТЕЈНЕР“-НАЈСПОДЕЛУВАНА ФОТОГРАФИЈА: Како фановите на Новак го изразуваат гневот заради депортацијата од Австралија

„КЕНГУР ЗАВРШИ ВО КОНТЕЈНЕР“-НАЈСПОДЕЛУВАНА ФОТОГРАФИЈА: Како фановите на Новак го изразуваат гневот заради депортацијата од Австралија

ШТО Е ПРЕСУДНО ЗА ЛЕСНИ ИЛИ ПОТЕШКИ СИМПТОМИ НА КОВИД: Вирологот Шеклер открива и дали се ближи крајот на пандемијата

ШТО Е ПРЕСУДНО ЗА ЛЕСНИ ИЛИ ПОТЕШКИ СИМПТОМИ НА КОВИД: Вирологот Шеклер открива и дали се ближи крајот на пандемијата

ВО МАРТ ПРИСТИГНУВААТ АВСТРАЛИСКИ СПОРТИСТИ-ЌЕ ПОКАЖЕМЕ ДЕКА СМЕ ПОДОБРИ ОД АВСТРАЛИСКАТА ВЛАДА: Вучиќ изјавата ја даде и на англиски јазик

ВО МАРТ ПРИСТИГНУВААТ АВСТРАЛИСКИ СПОРТИСТИ-ЌЕ ПОКАЖЕМЕ ДЕКА СМЕ ПОДОБРИ ОД АВСТРАЛИСКАТА ВЛАДА: Вучиќ изјавата ја даде и на англиски јазик

ПРОСТИТУТИ ОД КИНА, РУСИЈА И ЈАПОНИЈА СРЕДЕ БЕЛГРАД: Клиентите ги избираат во каталог

ПРОСТИТУТИ ОД КИНА, РУСИЈА И ЈАПОНИЈА СРЕДЕ БЕЛГРАД: Клиентите ги избираат во каталог

МАТЕЈ ТОЧНО ЗНАЕЛ КАДЕ ОДИ, НЕ БИЛ ДЕЗОРИЕНТИРАН: Екпертите кои трагаат по младиот Хрват тврдат дека точно ја знаел целта

МАТЕЈ ТОЧНО ЗНАЕЛ КАДЕ ОДИ, НЕ БИЛ ДЕЗОРИЕНТИРАН: Екпертите кои трагаат по младиот Хрват тврдат дека точно ја знаел целта

ПУКАЛ КОН ДЕЦА СО ВОЗДУШНА ПУШКА И РАНИЛ ДЕВОЈЧЕ ВО КОЛЕНОТО: Уапсен 70-годишен загрепчанец

ПУКАЛ КОН ДЕЦА СО ВОЗДУШНА ПУШКА И РАНИЛ ДЕВОЈЧЕ ВО КОЛЕНОТО: Уапсен 70-годишен загрепчанец

И УБАВАТА СПЛИЧАНКА КОЈА ПОСЛЕДНА СЕ СЛУШНА СО МАТЕЈ ИСЧЕЗНА БЕЗ ТРАГА: Каде е мистериозната девојка

И УБАВАТА СПЛИЧАНКА КОЈА ПОСЛЕДНА СЕ СЛУШНА СО МАТЕЈ ИСЧЕЗНА БЕЗ ТРАГА: Каде е мистериозната девојка