22 Февруари, 2020
0.0189

Кој ќе одговара за запаленото знаме во Мелбурн

Објавено во: Мои пари 10 Септември, 2019

Австралиските власти ќе бидат повикани да одговорат за запаленото бугарско знаме во Мелбурн за време на демонстрациите против т.н. Преспански договор.

По наредба на вицепремиерот на Бугарија Екатерина Захариева, привремениот шеф на бугарската амбасада во Австралија, Питер Николаев, побарал средба во Министерството за надворешни работи и трговија, објави Министерството за надворешни работи на својата страница на Фејсбук, пренесоа медиумите од Бугарија.

Покрај тоа, бугарскиот дипломат ќе побара од надлежните органи да се спротивстават во иднина против обидите за потценување на државните симболи.

Македонските иселеници протестираа пред Конзулатот на Северна Македонија во Мелбурн, Австралија, против Договорот од Преспа за ново име за земјата.

Демонстрантите запалија бугарско, грчко и албанско знаме и картонски парчиња со ликовите на Премиерот Зоран Заев и вицепремиерката Радмила Шекеринска.

Можеби ќе ве интересира

Саниран дефектот на ул.Никола Карев бб

Саниран дефектот на ул.Никола Карев бб

Galaxy Buds+: Променете го начинот на кој што го доживувате звукот

Galaxy Buds+: Променете го начинот на кој што го доживувате звукот

Подарете можност за СРЕЌА ПЛУС и вратете се со еко скутер од 10тиот Саем за венчавки

Подарете можност за СРЕЌА ПЛУС и вратете се со еко скутер од 10тиот Саем за венчавки

Имаме стар возен парк, половина од возилата се со дизел-мотори

Имаме стар возен парк, половина од возилата се со дизел-мотори

(ФОТО) А1 Македонија вака ги мотивира вработените да ги остават возилата дома

(ФОТО) А1 Македонија вака ги мотивира вработените да ги остават возилата дома

ЈП Водовод и канализација – Скопје ги запознава најмладите со методите за контрола на водата

ЈП Водовод и канализација – Скопје ги запознава најмладите со методите за контрола на водата

Утре ќе има прекинато водоснабдување на повеќе улици

Утре ќе има прекинато водоснабдување на повеќе улици

Битолски со 10 витамини - прв јогурт со збогатен состав за поздраво детство

Битолски со 10 витамини - прв јогурт со збогатен состав за поздраво детство

Фчерашни новости ќе формираат циркус за да им парираат на политичарите

Фчерашни новости ќе формираат циркус за да им парираат на политичарите