07 Март, 2021
0.0199

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ШЕФ НА ПОДРАВКА - Пленковиќ веќе разговарал со четворица кандидати

Објавено во: Балкан 18 Јануари, 2021

Не е сеедно кој ќе го наследи столчето на предвремено починатиот прв човк на Подравка, Марин Пуцар, пишува Вечерњи лист во денешното печатено издание, наведувајќи четворица можни кандидати за оваа позиција, а пренесува Индекс.хр.

Со оглед на одличните деловни резултати и понатамошниот потенцијал на компанијата, и од друга страна пандемијата на коронавирус и разорните земјотреси кои ја ставаат хрватската економија на дополнителен тест, очекувањата од новото раководство се големи. 

Но, во секој случај, сигурно е дека новиот шеф ќе започне да работи на добро поставена основа, се коментарите на познавачите бизнисмени и политичари за фактот дека веќе во четврток може да се знае кој ќе го преземе кормилото на прехранбениот гигант од Копривница. 

Весникот дознава дека премиерот Андреј Пленковиќ веќе разговарал на оваа тема со лидерот на Хрватската трговска комора, Лука Буриловиќ, кој, доколку седне на чело на Подравка, ќе остане почесен претседател на Хрватската трговска комора. Кариерата на Буриловиќ беше обележана со неговата работа како претседател на Управниот одбор на Сладорана, денес мнозински сопственик на фабриката за шеќер Виро и помошникот министер за земјоделство Петар Шобанковиќ. 

Разговори имало и со Мартина Далиќ, поранешна министерка за економија и потпретседателка на поранешниот состав на Владата на Андреј Пленковиќ, која беше отстранета во екот на кризата во Агрокор. 

„Таа има импресивно резиме, знаење и искуство и поддршка од фондови кои се меѓу најмоќните чинители во Хрватска воопшто“, рече консултантот Драго Муњиза, додека некои сметаат дека нејзиното назначување за шеф на Подравка може да претставува политичка тежина за владата на Пленковиќ со оглед на неодамнешните локални избори. 

Најтврдиот орев во преговорите наводно бил Горан Маркулин, директорот на Кромарис, кој руши рекорди во однос на растот на приходите и продажбата на риби и во пандемијата. Давор Доко, сегашен член на управниот одбор за финансии и човек на пензиски фондови во Подравка, се споменува како четврти најверојатен кандидат. 

фото Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

КОИ СЕ СКАПИТЕ ЛЕКОВИ ШТО ВУЧИЌ ГИ НАРАЧА ЗА СРБИЈА - го излечија Трамп, се состојат од антитела и делуваат како пасивна вакцина

КОИ СЕ СКАПИТЕ ЛЕКОВИ ШТО ВУЧИЌ ГИ НАРАЧА ЗА СРБИЈА - го излечија Трамп, се состојат од антитела и делуваат како пасивна вакцина

ПО ТЕШКО БОЛЕДУВАЊЕ - на 64 години почина Борис Комнениќ, ненаметливиот Саша Попадиќ од Подобар живот

ПО ТЕШКО БОЛЕДУВАЊЕ - на 64 години почина Борис Комнениќ, ненаметливиот Саша Попадиќ од Подобар живот

СРБИЈА НАРАЧАЛА ДВА СКАПИ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНАТА - една пилула чини над илјада евра, но го собира и го отстранува вирусот од телото

СРБИЈА НАРАЧАЛА ДВА СКАПИ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНАТА - една пилула чини над илјада евра, но го собира и го отстранува вирусот од телото

ЗАСТРАШУВАЧКО И ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО - Вучиќ прикажа ужасни снимки со обезглавени тела од злосторствата на Веља Невоља

ЗАСТРАШУВАЧКО И ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО - Вучиќ прикажа ужасни снимки со обезглавени тела од злосторствата на Веља Невоља

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Полицијата ја бара со денови, Ана се појави со момче на YouTube

Полицијата ја бара со денови, Ана се појави со момче на YouTube

Вучиќ откри како и кога сфатил дека ЕУ не е сериозна со вакцините, па веднаш „се растрчал“ на сите страни

Вучиќ откри како и кога сфатил дека ЕУ не е сериозна со вакцините, па веднаш „се растрчал“ на сите страни

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот