10 Јули, 2020
0.0230

Кој е најскапиот град за живот во Германија?

Објавено во: Економија, Свет 27 Ноември, 2019

Најскап град за живот во Германија е Карлсфелд, а зад него следат Штутгарт, Лајнфелден-Ехтердинген, Гермеринг, Дахау па дури потоа метрополата Минхен, пишуваат од “Fenix magazine“.

Становите се најскапи во Карлсфелд каде што цената на квадратен метар е 10.86 евра.

Во Минхен и понатаму е речиси невозможна мисија да се најде стан, но ситуацијата е полоша во Штутгарт.

Тие податоци произлегуваат од овогодишното истражување на компанијата за истражување F+B.

Директорот на таа компанија Берт Леутнер изјавил дека во Штутгарт изнајмување на стан се плаќа во просек 10.41 евро по квадратен метар, додека пак во Минхен 9.47 евра по квадратен метар.

Ова е пописот од најскапите градови во Германија:

- Карлсфелд;
- Штутгарт; 
- Лајнфелден-Ехтердинген; 
- Гермеринг; 
- Дахау; 
- Минхен; 
- Тибинген; 
- Лудвигсбург; 
- Ердигин; 
- Дицинген; 
- Дармштат; 
- Конверстхајм; 
- Хамбург; 
- Еслинген ам Некар; 
- Фисбадем; 
- Фелбах;
- Констанц; 
- Дизелдорф; 
- Франкфурт; 
- Нордерстед; 
- Ремсек ам Некар; 
- Келн; 
- Мајнтал; 
- Ројтлинген; 
- Равенсбург; 
- Офенбах на Мајна; 
- Хајделберг; 
- Вајнштат;
- Битигхајм Бисинген

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

МАСОВНО КУПУВААТ ИМОТИ: Словенците го „окупираа“ хрватското крајбрежје

МАСОВНО КУПУВААТ ИМОТИ: Словенците го „окупираа“ хрватското крајбрежје

Еве каде можете да ги искористите ваучерите за туризам

Еве каде можете да ги искористите ваучерите за туризам

СТРАВ КАЈ ГЕРМАНЦИТE: Секоја петта компанија е во ризик

СТРАВ КАЈ ГЕРМАНЦИТE: Секоја петта компанија е во ризик

МЕРКИТЕ ГИ ПОЧИТУВАВМЕ, НО НЕ МОЖЕТЕ ДА ГИ КОНТРОЛИРАТЕ СИТЕ ВРАБОТЕНИ И НА ПАУЗА И ВО ТОАЛЕТ - Димитров за заболените во „Мода“ Свети Николе

МЕРКИТЕ ГИ ПОЧИТУВАВМЕ, НО НЕ МОЖЕТЕ ДА ГИ КОНТРОЛИРАТЕ СИТЕ ВРАБОТЕНИ И НА ПАУЗА И ВО ТОАЛЕТ - Димитров за заболените во „Мода“ Свети Николе

Колку работодавци и работници добиле финансиска поддршка за три месеци?

Колку работодавци и работници добиле финансиска поддршка за три месеци?

Ќе биде ли дел од идна влада: Нина Ангеловска даде отчет за сработеното (ВИДЕО)

Ќе биде ли дел од идна влада: Нина Ангеловска даде отчет за сработеното (ВИДЕО)

Македонија со најповолна бизнис-клима во регионот

Македонија со најповолна бизнис-клима во регионот

„Фејсбук“ повеќе не ги крие бројките: Заев, Касами, СДСМ и Левица едни од најактивните клиенти

„Фејсбук“ повеќе не ги крие бројките: Заев, Касами, СДСМ и Левица едни од најактивните клиенти

Битиќи vs Лазаров: Имаат ли моќ да ги остварат своите ветувања и што мислат за политичкиот ривал

Битиќи vs Лазаров: Имаат ли моќ да ги остварат своите ветувања и што мислат за политичкиот ривал