03 Август, 2021
0.0200

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

Објавено во: Балкан 15 Јуни, 2021

Поранешните комунистички земји, вклучително и Хрватска, каде што вакцинацијата за повеќето заразни болести, како што се сипаници и полиомиелитис, се задолжителни, имаат високи нивоа на двоумење кон вакцинацијата против ковид, покажа студија на Eurofound објавена во средината на мај, објави Индекс.хр.

Според тоа, Хрватска е трета земја на ЕУ, веднаш по Бугарија и Литванија. Во Бугарија, дури 61 отсто од испитаниците рекле дека веројатно нема да бидат вакцинирани, а во Хрватска 43,1 отсто.

За споредба, во Ирска само 10 отсто од возрасните изјавиле дека нема да бидат вакцинирани.

Ова е во согласност со податоците од теренот. Имено, според CNIPH и Our World In Data, досега во Хрватска се потрошени околу 2,04 милиони дози. Тие вакцинираа околу 35 отсто од вкупната популација. Околу 17 отсто биле вакцинирани со двете дози и околу 17 отсто со само една. (графикон подолу)

Според CNIPH, Загреб има најголемо учество на вакцинираните, околу 48,8 проценти од возрасната популација. Округот Сисак-Мославина има најмногу вакцинирани со обете дози, околу 26,8 проценти од возрасната популација.

Владата има за цел да вакцинира околу 50 отсто од вкупното население до крајот на јуни, но интересот за вакцинирање опаѓа во последните денови. Постигнувањето на таа цел и постигнувањето колективен имунитет би можело да биде проблем доколку продолжи опаѓањето на интересот. Колективен имунитет и враќање во нормален живот бара инфекција од 70 до 85 отсто од населението, без оглед дали е предизвикана од вакцинација или надминување на болеста. Тоа е исто така минимум за безбедна туристичка сезона, без предвремена пауза што ја имавме минатата година.

Истражувањето на Eurofound, спроведено од февруари до март 2021 година, на примерок од 47.000 жители на ЕУ, откри изразена поделба помеѓу истокот и западот. Со значителен исклучок на Австрија и Франција, каде склоноста кон вакцинирање е малку помала, намерата за вакцинирање во сите западноевропски земји ја изразија повеќе од 60 отсто од граѓаните, при што нордиските и медитеранските земји и Данска и Ирска имаа уште поголеми. Но, процентите се драматично пониски меѓу источните членки, кои се движат од 33 отсто во Бугарија до 59 отсто во Романија.

Податоците за вакцинацијата по земја во голема мера се совпаѓаат со резултатите од студијата. На пример, во сите земји од поранешна Југославија, но исто така и во повеќето поранешни комунистички земји, опфатот со вакцинација е релативно слаб.

Извор и фото: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЉИ ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ ВЛАДИЧИН ХАН - Таткото возел во рикверц, не го видел седумгодипшниот син кој врзувал врвки на чевлите

ДЕТАЉИ ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ ВЛАДИЧИН ХАН - Таткото возел во рикверц, не го видел седумгодипшниот син кој врзувал врвки на чевлите

ХРВАТСКИТЕ ГРАЃАНИ НАСКОРО БЕЗ ВИЗА ВО САД: Блинкен ја номинираше Хрватска за безвизен режим

ХРВАТСКИТЕ ГРАЃАНИ НАСКОРО БЕЗ ВИЗА ВО САД: Блинкен ја номинираше Хрватска за безвизен режим

Американскиот центар за контрола на болести ги предупреди своите граѓани да не патууваат во Грција

Американскиот центар за контрола на болести ги предупреди своите граѓани да не патууваат во Грција

Во град во Африка повеќе нема да се живее поради климатските промени

Во град во Африка повеќе нема да се живее поради климатските промени

СЛОВЕНЕЧКИТЕ ЕПИДЕМИЛОЗИ СО АЛАРМАНТНА ПРОГНОЗА: Есенскиот бран може да биде полош од минатата година заради делта сојот

СЛОВЕНЕЧКИТЕ ЕПИДЕМИЛОЗИ СО АЛАРМАНТНА ПРОГНОЗА: Есенскиот бран може да биде полош од минатата година заради делта сојот

ГРЦИЈА ГО УРНА РЕКОРДОТ ОД 1987: Мицотакис предупреди-земјата го доживува најтешкиот топлотен бран со температура од 46 степени

ГРЦИЈА ГО УРНА РЕКОРДОТ ОД 1987: Мицотакис предупреди-земјата го доживува најтешкиот топлотен бран со температура од 46 степени

СВИРЕПИ УБИСТВА, МАЧЕЊЕ, СИЛУВАЊА: „Блиц“ ексклузивно објавува за што точно се обвинети секој од 29-те членови на групата на Беливук

СВИРЕПИ УБИСТВА, МАЧЕЊЕ, СИЛУВАЊА: „Блиц“ ексклузивно објавува за што точно се обвинети секој од 29-те членови на групата на Беливук

НА НАСТАВНИЦИТЕ ВО ГРЦИЈА КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ ВАКЦИНА ЌЕ ИМ БИДАТ НАМАЛЕНИ ПЛАТИТЕ: Ќе има и други дисциплински мерки

НА НАСТАВНИЦИТЕ ВО ГРЦИЈА КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ ВАКЦИНА ЌЕ ИМ БИДАТ НАМАЛЕНИ ПЛАТИТЕ: Ќе има и други дисциплински мерки

(ФОТО И ВИДЕО) РАЗОРНО ТОРНАДО ЈА ПОГОДИ ИСТРА: Погледнете го пустошот што го направи ветрот кој косеше и со 188 километри на час

(ФОТО И ВИДЕО) РАЗОРНО ТОРНАДО ЈА ПОГОДИ ИСТРА: Погледнете го пустошот што го направи ветрот кој косеше и со 188 километри на час