18 Април, 2021
0.0181

КОИ СЕ СКАПИТЕ ЛЕКОВИ ШТО ВУЧИЌ ГИ НАРАЧА ЗА СРБИЈА - го излечија Трамп, се состојат од антитела и делуваат како пасивна вакцина

Објавено во: Балкан 07 Март, 2021

Кои се лековите кои чинат многу пари, а кои српскиот претседател Александар Вучиќ веќе ги нарачал за Србија и ги очекува да пристигнат во април и во мај оваа година. 

Се повеќе држави ги набавуваат овие лекови, а всушност станува збор за медикаменти со кои од коронавирусот беше излечен екс американскиот претседател Доналд Трамп.

Една од државите е и Германија. Таа одлучи во борбата со корона да ги користи американските лекови Бамланивимаб и РЕГН Kов 2. Откако со овие лекови беше излечен Трамп, и многу други држави сега сакаат да го набават. 

Според информациите, лековите се состојат од антитела кои го блокираат САРС Ков 2 шилестиот протеин и на тој начин спречуваат вирусот да се поврзе и да влезе во човечките клетки. Таканаречните моноклонални антитела се произведени во лабораторија. 

Лековите делуваат како пасивна вакцина. Ако се дадат во рана фаза, тие можат да им помогнат на ризичните пациенти да избегнат тежок облик на болеста. Стручни лица ќе одлучат кој пацинет кој лек ќе го добие. Првиот лек содржи еден вид антитела, а вториот два вида. Од Регенерон, фирмата која го разви Регн Ковакс 2 велат дека нивниот лек ја зголемува шансата барем едно од антителата да се покаже ефикасно за време на третманот. Најдобри резултати тврди фирмата имаат заразени кои сеуште не развиле сопствени антитела на вирусот.

Американската агенција за лекови издаде дозвола за нивна употреба по итна постапка и од ноември се користат во САД. Овие лекови се скапи. Чинат околу 2000 евра по доза. 

А по вчерашната седница на Советот за безбедност, претседателот на Србија Александар Вучиќ, рече дека таа земја нарачала и два лека против короната.

„Нарачавме два лека, едниот пристигнува на почетокот на април, а другиот на почетокот на мај. Тие се страшно скапи лекови, едната пилула чини повеќе од илјада евра. Таа пилула го собира вирусот и го отстранува од телото. Такви лекови од европските земји нарачале само Германија, Чешка и Унгарија. Тоа дополнително ќе ги спаси животите на луѓето“, рече Вучуќ.

Нагласи дека земјата потрошила милијарди евра поради короната. 

„Ве молам, помогнете си да и помогнете на вашата земја. Не слушајте луѓе кои знаат само да уништат", додаде српскиот претседател Вучиќ.

Европската агенција за лекови го разгедува барањето за регистрација на лекот Регенс Ковакс 2. 

Можеби ќе ве интересира

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Рама: Документот со промена на граници постои

Рама: Документот со промена на граници постои

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци