02 Декември, 2022
0.0225

Клучниот човек за македонската интеграција во ЕУ влегува во бизнисот со вино

Објавено во: Економија 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Драган Тилев, државниот советник на Секретаријатот за европски прашања, е нов член на Управниот одбор на „Винарска визба Тиквеш“. Најголемата винарија во Македонија ваквата одлука ја донела на 29 септември. Тилев инаку е познат во јавноста како експерт со меѓународни контакти зад себе кој најдобро ја познава технологијата на процесот на преговори со Европската Унија.

Тилев е државен советник за европски политики и координација, а особено е активен во јавноста со почетокот на претстојниот процес на билатерален скрининг со ЕУ и почетокот на усогласувањето на европското законодавство со македонското. Поранешниот советник во Министерството за надворешни работи ги следи преговорите со ЕУ кои формално се започнати со отворањето на Меѓувладината конференција

Тој во хиерархијата на Секретаријатот за европски прашања е веднаш под вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ. СЕП е основан како посебна стручна служба на Владата. Формирањето на Секретаријатот е резултат на потреби кои произлегуваат од интензивирањето на процесот на интеграција на земјата во ЕУ и исполнува неколку клучни надлежности во оваа стратешка цел.

Инаку минатата година за ВВ Тиквеш експорт импорт АД Кавадарци беше една од најуспешните со приходи од 2,1 милијарди денари, односно 34,3 милиони евра. Добивката на винаријата е 176 милиони денари, или безмалку 2,9 милиони евра.

Оваа година „Тиквеш“ откупи најголема количина грозје во однос на минатите години. Компанијата вчера соопшти дека во рамки на годинешниот откуп, заклучно со 30. септември, откупила рекордни 32 милиони килограми квалитетно грозје, што е близу една третина од целокупниот откуп во државата. При тоа, постигната е просечна откупна цена од над 15 денари за килограм, што е повеќе од 11 отсто повисока од минатогодишната. „Тиквеш“ потпишал околу 2.800 договори за партнерска соработка. 

Винаријата соопшти дека е сконцентрирана исклучиво на квалитетното грозје затоа што е насочена кон интернационална промоција и подобро позиционирање на виното на странските пазари. Според консолидираниот полугодишен биланс на успех, во првата половина на 2021 винарницата има за повеќе од 5 милиони евра поголеми продажби на странските пазари во однос на истиот период лани.

Александар Кузмановски

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЕУ ќе зададе удар на цената на руската нафта - има договор?

ЕУ ќе зададе удар на цената на руската нафта - има договор?

Газдите во Германија не сакаат млади работници?

Газдите во Германија не сакаат млади работници?

НЛБ Банка прогласена за „Банка на годината за 2022“ од The Banker

НЛБ Банка прогласена за „Банка на годината за 2022“ од The Banker

ОБЈАВЕНИ НАЈНОВИТЕ БРОЈКИ ЗА МАКЕДОНСКИОТ БДП - раст од само два отсто, градежништвото потфрли и слабо ја билдаше економијата

ОБЈАВЕНИ НАЈНОВИТЕ БРОЈКИ ЗА МАКЕДОНСКИОТ БДП - раст од само два отсто, градежништвото потфрли и слабо ја билдаше економијата

Електродистрибуција ги извести институциите кои компаниите треба да се вратат на отворен пазар

Електродистрибуција ги извести институциите кои компаниите треба да се вратат на отворен пазар

Македонија2025 со силен придонес за економскиот развој фокусиран на младите

Македонија2025 со силен придонес за економскиот развој фокусиран на младите

РАМЕН ДАНОК: ВАНЧО УЗУНОВ - ова не е левичарски, нашите луѓе го сметаат данокот за казна, МИЛЕ БОШКОВ - бизнисот ја поздравува владината одлука

РАМЕН ДАНОК: ВАНЧО УЗУНОВ - ова не е левичарски, нашите луѓе го сметаат данокот за казна, МИЛЕ БОШКОВ - бизнисот ја поздравува владината одлука

ШВАЈЦАРИЈА ОТКРИ КОЛКУ ВРЕДИ ЗАМРЗНАТИОТ РУСКИ ИМОТ: Санкциониран само мал дел од она што Русите го поседуваат

ШВАЈЦАРИЈА ОТКРИ КОЛКУ ВРЕДИ ЗАМРЗНАТИОТ РУСКИ ИМОТ: Санкциониран само мал дел од она што Русите го поседуваат

САКААТ ДА ГИ ИСКОРИСТАТ ОГРОМНИТЕ МОЖНОСТИ ШТО ГИ НУДИ МОДЕРНИЗАЦИЈАТА НА ЗЕМЈАТА - мултинационалните компании бараат поголема технолошка соработка со Кина

САКААТ ДА ГИ ИСКОРИСТАТ ОГРОМНИТЕ МОЖНОСТИ ШТО ГИ НУДИ МОДЕРНИЗАЦИЈАТА НА ЗЕМЈАТА - мултинационалните компании бараат поголема технолошка соработка со Кина