24 Октомври, 2020
0.0317

Ќе воведе ли Македонија задолжителни транзитни ПЦР тестови: Филипче утре ќе даде предлог до Комисијата за заразни болести

Објавено во: Македонија 11 Август, 2020

По случајот со авионот на Визер кој од Скопје слета во финскиот град Турку при што од 157-те патници, 24 биле позитивни на корона вирусот, министерот за здравство, Венко Филипче за Фактор потврди дека на утрешниот состанок на Комисијата за заразни болести ќе дискутираат за воведување мерка, задолжителни ПЦР тестови да имаат и граѓаните кои само транзитираат низ Македонија.

-Има ограничен број на часови за влез и излез од земјава и затоа засега не е потребен ПЦР тест, но на утрешниот состанок ќе се дискутира повторно ова прашање. Има многу можности за да вакви работи да се провлечат. Затоа, ќе разговараме утре и за транзитните ПЦР тестови, но сепак би ја почекале дефинитивната листа на 24 имиња, заради тоа што е суштински различно дали станува збор за наши државјани или државјани на Косово, рече министерот Филипче.

Инаку, во изјавата на министрот Филипче, што ја пренесува Министерството за здравство се наведува:

-Ниту еден од патниците којшто бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство финско и македонско не е на листата на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, односно нема решение за изолација заради позитивен корона тест. Тоа што сега го чекаме после контактот кое нашето МНР го направи со амбасадата во Стокхолм - која амбасада ја покрива и Финска е листата со имиња - 24 патници кај коишто било констатирано присуството на вирусот, заради тоа што во авионот имало и други државјани, имало државјани на Косово коишто во нашата земја може да транзитираат без тест. Не само тие државјани на Косово, туку било кои други. Ова е еден мотив повеќе на утрешниот состанок на Комисијата за заразни болести дискутираме дали евентуално и за граѓаните од соседните земји кои транзитираат треба да бараме ПЦР тестови“, потенцира министерот Филипче.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Филипче: Викендов работиме на брзите тестови

Филипче: Викендов работиме на брзите тестови

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Последни сончеви денови, но природата пука од живот во Лешок

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Последни сончеви денови, но природата пука од живот во Лешок

Полицијата конечно уапси потпалувач на возила

Полицијата конечно уапси потпалувач на возила

Каракачанов продолжува: Војниците да бидат пречекани со цвеќе, леб, сол и духовна музика

Каракачанов продолжува: Војниците да бидат пречекани со цвеќе, леб, сол и духовна музика

Почина Амди Бајрам поради проблеми со срцето

Почина Амди Бајрам поради проблеми со срцето

Постапка и пријава против дежурниот полицаец, откако мажот со секира ја уби сопругата во Гостивар

Постапка и пријава против дежурниот полицаец, откако мажот со секира ја уби сопругата во Гостивар

ВМРО-НП по посетата на лидерот Георгиевски во Бугарија: Да се интензивира темпото за да не дојде до вето

ВМРО-НП по посетата на лидерот Георгиевски во Бугарија: Да се интензивира темпото за да не дојде до вето

Вечерва поместете го времето на часовникот, започнува зимското сметање

Вечерва поместете го времето на часовникот, започнува зимското сметање

Полицијата казни 218 возачи во скопската населба Драчево

Полицијата казни 218 возачи во скопската населба Драчево