28 Февруари, 2020
0.0189

ЌЕ УДРИ ЛИ ДУБРОВНИК ПО РЕСТОРАНИТЕ: Со новиот закон ќе ги разбеснат и мештаните

Објавено во: Балкан 08 Ноември, 2019

Нов строг закон во декември би можел да удри по рестораните во Дубровник.

Како што пренесоа медиумите од соседството Дубровник кој со години наназад е меѓу најпопуларните туристички дестинации и стана доста популарен во познатата серија „Игра на престоли“ се разгледува радикален потег во борба против преголемиот број на туристи - забрана за отворање на нови ресторани.

Доколку советот на Дубровник гласа во декември за тој предлог и истиот биде изгласан, тогаш законот ќе забрани нови столици и столови во стариот дел на градот во наредните пет години.

Хрватските медиуми посочуваат дека ресторани ќе може да се отвораат внатре, но знаејќи го Стариот град, ќе биде многу тешко да се најде таков простор. Скоро сите ресторани работат претежно со градините, а доколку пак се случи некој од старите ресторани да затворат нови нема да можат да го заменат.

Бидејќи рестораните во Стариот град во Дубровник практично се приклештени за ѕидините со многу ограничен прстор , градините го спасуваат прометот а тоа значи дека во пракса новиот закон ќе значи и забрана за отворање на ресторан.

Бидејќи Градскиот совет го поседува целиот јавен простор во Дубровник, затоа ќе одлучи дали на ресторанот ќе му се додели надворешен простор со столици или не.

Со ефектите од прекумерниот туризам градот досега се носел така што го ограничувал бројот на бродови за крстарење кои пристугнуваат во градското пристаниште, намалувајќи го бројот на штандови за сувенири, како и редукција на столици и маси пред рестораните за 20 посто.

Сепак, овој потег СиЕнЕн го оцени како прв во борбата против прекумерниот туризам, потсетувајќи дека Венеција забранила отворање на ресоторани за брза храна во 2017 година но дека жителите на градот тврдат дека истата таа забрана не се почитува.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Како „Саво од Германија“ во емисија повикува на убиство на Додик

(ВИДЕО) Како „Саво од Германија“ во емисија повикува на убиство на Додик

Илјадници емигранти ја окупираа автобуската станица во Истанбул, тргнуваат кон Европа преку Македонија

Илјадници емигранти ја окупираа автобуската станица во Истанбул, тргнуваат кон Европа преку Македонија

ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Се стресоа Драч и Тирана

ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Се стресоа Драч и Тирана

СОСТОЈБА ВО БУГАРИЈА: Над 20 луѓе во карантин, се следат сомнителни случаи

СОСТОЈБА ВО БУГАРИЈА: Над 20 луѓе во карантин, се следат сомнителни случаи

(ВИДЕО) ГРАД, ДОЖД, СНЕГ: Невреме ја зафати Хрватска

(ВИДЕО) ГРАД, ДОЖД, СНЕГ: Невреме ја зафати Хрватска

КОЈ И ОД КАДЕ ГО ДОНЕСЕ: Коронавирусот стигна во Грција

КОЈ И ОД КАДЕ ГО ДОНЕСЕ: Коронавирусот стигна во Грција

ЈА ПОСЕТИЛЕ ИТАЛИЈА: Ученици и наставници од Босна се во домашна изолација

ЈА ПОСЕТИЛЕ ИТАЛИЈА: Ученици и наставници од Босна се во домашна изолација

ХРВАТСКА ПОДГОТВЕНА ДА ГИ ЗАТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Изолирани лица поради коронавирус во Риека

ХРВАТСКА ПОДГОТВЕНА ДА ГИ ЗАТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Изолирани лица поради коронавирус во Риека

Курти: Владите на Косово, Црна Гора и Северна Македонија ќе седнат заедно

Курти: Владите на Косово, Црна Гора и Северна Македонија ќе седнат заедно