16 Јануари, 2021
0.0188

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

Објавено во: Свет, Корона Вирус 26 Ноември, 2020

Лекар од Германија предупредува за нова опасност кој го очекува светот. 

Вирусологот Кристијан Друстен предупреди на опасноста од нов вирус што може да доведе до пандемија. Објаснува дека вирусот Мерс-КоВ, според него, е „кандидат“ за следната пандемија. Достен изјави дека вирусот корона добил доволно внимание од науката, а тој сака да формира мала работна група која ќе биде посветена на новиот вирус.

Вирусот Мерс (респираторен синдром на Блискиот Исток) спаѓа во групата на вируси од корона и првпат се појави во 2012 година на Арапскиот полуостров.

Како и короната, и Мерс предизвикува респираторни инфекции, поради што Светската здравствена организација го вклучи вирусот меѓу „приоритетните болести“, на кои се посветува големо внимание.

Возрасните треба да имаат 150 минути интензивна физичка активност неделно, што е исто така важно во менталното здравје во време на пандемија, советува Светската здравствена организација (СЗО).

Можеби ќе ве интересира

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

РАНО Е ЗА КОВИД ПАСОШ, УШТЕ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНАТА: СЗО повикува вакцинацијата да не биде услов за патување

РАНО Е ЗА КОВИД ПАСОШ, УШТЕ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНАТА: СЗО повикува вакцинацијата да не биде услов за патување

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата