22 Септември, 2019
0.0154

Ќе оди ли цената на горивата во вис или нема да има шок по новата методологија

Објавено во: Економија 22 Мај, 2019

Од следната недела по нова метотодлогија Регулаторната комисија ќе одлучува за цените на горивата.

Според РКЕ согласно таа методологија цените ќе биат пониски споредбено со старата а како што велат придобивки од истата ќе имаат и двете страни, односно и трговците но и граѓаните.

Оваа недела беше последна како трговците сами ги одредуваат цените а од регулаторна уверуваат дека ценовен шок нема да има.

Инаку според новите правила Регулаторна ќе ја формира цената, не како досега по произвдона цена туку основно по цената на нафата на светските берзи.

„Ќе ги земеме предвид и дополнителни трошоци на компаниите за носење на дериватите, други давачки за транспорт до пумпите, плус ќе има и трошок за складирање и маржа, вели Бислимовски.

Маржата со новите правила ќе биде под 4,8 денари .

Имено Макпетрол во понеделникот ги зголеми цените на горивата. 

Можеби ќе ве интересира

Лукаревска: „Мој ДДВ“ ги дава резултатите за целите за кои е воведена

Лукаревска: „Мој ДДВ“ ги дава резултатите за целите за кои е воведена

Димковски: Со конкретни мерки, промоција и поддршка на извозот го развиваме органското производство

Димковски: Со конкретни мерки, промоција и поддршка на извозот го развиваме органското производство

13 милиони евра од ЕБОР за побрз и полесен транспорт

13 милиони евра од ЕБОР за побрз и полесен транспорт

Ова се топ пет професии со највисоки плати во земјава

Ова се топ пет професии со највисоки плати во земјава

СТАТИСТИКАТА ПОКАЖА: Се зголемила просечната плата во Македонија

СТАТИСТИКАТА ПОКАЖА: Се зголемила просечната плата во Македонија

Почитувањето на човековите права е обврска на државата и на сите сопственици на бизниси, менаџери(-ки) и вработени

Почитувањето на човековите права е обврска на државата и на сите сопственици на бизниси, менаџери(-ки) и вработени

Анѓушев: Се чека согласност на сите за минималната плата

Анѓушев: Се чека согласност на сите за минималната плата

ЌЕ ВАЖИ ЗА ЖЕНИ СО 60 И МАЖИ СО 62 ГОДИНИ: Ќе работат по 6 часа

ЌЕ ВАЖИ ЗА ЖЕНИ СО 60 И МАЖИ СО 62 ГОДИНИ: Ќе работат по 6 часа

Арцелор Митал стана дел од Либерти Стил на моќната ГФГ Алијансата

Арцелор Митал стана дел од Либерти Стил на моќната ГФГ Алијансата