03 Август, 2021
0.0178

Ќе ги спасат ли ваучерите: Какви се приходите на најпознатите хотелиери

Објавено во: Економија 15 Јуни, 2021

Македонските хотели прокнижија загуби во пандемиската 2020 година. Од 27 хотелски компании кои лани направиле приходи поголеми од 50.000 евра дури 22 завршиле со загуба од работењето

На таа листа се најголемите домашни хотелски компании. Најголеми хотелски групации лани, според остварените приходи лани, биле две. Едната приватна, а другата државна. И двете имале приходи од по 2,1 милиони евра. Најголемата државната компанија – „ЕЛЕМ Турс“ (која стопанисува со 3 планински хотели, автокамп и сместувачки капацитет во Маврово и Дојран) и лани книжи загуба од 1,4 милиони евра. „Македонијатурист“ (управува со пет скопски хотели н.з.) лани затворила година со загуба од 575.000 евра (оперативната загуба од бизнисот е околу еден милион евра, но ја ублажија финансиските приходи н.з.).

Трите најпрестижни скопски хотели Парк Хотел&Спа, „Мериот“ и „Стоунбриџ“ лани направиле различни резултати, а заедничко за сите е значаен пад на приходите и загуби од работењето. Компанијата која стопанисува со хотелот „Парк Хотел&Спа“ лани имаше исклучително тешка година во која не напушти и нејзиниот основач и сопственик Енвер Малиќи. „Парк Ленд Груп“ направи приход од 1,6 милиони евра и загуба од 1,9 милиони евра. Компанијата „Дивелоп Груп“ под чии закрила работи „Мериот“ лани оствари загуба од 322.000 евра. Приходите паднале за 55 отсто и лани изнесувале 1,6 милиони евра. И „Стоунбиџ“ хотелот на Ајдован Адемовски лани имаше исклучително тешка година. Приходите изнесувале 3,6 милиони евра и се најголеми во споредба со целата индустрија иако се намалени за 36 отсто. Загубата на крај на 2020 година изнесува 254.000 евра. Хотелот од ланцот Ибис со кој управува и го поседува „Орка Холдинг“ лани има пад на приходи од 74 отсто. Тие изнесуваат 374.000 евра, а загубата е 250.000 евра.

Хотелот „Буши“ лани книжи приходи од 1,2 милиони евра што е за третина помалку од 2019 година. Загубата на оваа компанија лани е 409.000 евра.

Како беше на охридската ривиера?

И охридската хотелска индустрија книжи големи загуби од неработењето и блокадите. Најголемата охридска хотелска компанија „Хотели Метропол“ лани направи приходи од 1,3 милиони евра што е за 63 отсто помалку од претходно. Загубата изнесува 464.000 евра. Хотелот „Филип“ има пад на приходите од 60 отсто и тие лани биле 1 милион евра. Загубата е 373.000 евра. Најубавата охридска тераса лани е во загуба од 341.000 евра. Тоа е хотелот “Инекс Горица“ кој лани ги преполовил приходите и тие изнесувале 472.000 евра. Хотелот на „Гранит“ лани изгубил 60 отсто од приходите. Тие изнесуваат 470.000 евра, а загубата е 243.000 евра. Струшката гордост Инекс Дрим лани книжи пад на приходот од 55 отсто до ниво од 1,2 милиони евра. Загубата е 643.000 евра.

Повеќе овде

Р.Ф.


Можеби ќе ве интересира

ЛИТАР БЕНЗИН СТИГНА ДО 75 И 73 ДЕНАРИ, ДИЗЕЛОТ СКОКА ДРАМАТИЧНО НА 63,5 ДЕНАРИ ЗА ЛИТАР - еве по кои цени ќе точиме горива

ЛИТАР БЕНЗИН СТИГНА ДО 75 И 73 ДЕНАРИ, ДИЗЕЛОТ СКОКА ДРАМАТИЧНО НА 63,5 ДЕНАРИ ЗА ЛИТАР - еве по кои цени ќе точиме горива

ЕБОР и партнерите со поддршка на зелените инвестиции и бизнисите во Северна Македонија

ЕБОР и партнерите со поддршка на зелените инвестиции и бизнисите во Северна Македонија

До сега собрани 6,5 милиони евра од регистрација на возила со бугарски таблички

До сега собрани 6,5 милиони евра од регистрација на возила со бугарски таблички

ЦРНA ГОРА ИМА 58 МИЛИОНЕРИ! Најбогатиот од нив чува неверојатна сума пари во банка!

ЦРНA ГОРА ИМА 58 МИЛИОНЕРИ! Најбогатиот од нив чува неверојатна сума пари во банка!

Македонија, Србија и Албанија ќе имаат заедничка поштенска марка, но и една цена за услугите на пратки?

Македонија, Србија и Албанија ќе имаат заедничка поштенска марка, но и една цена за услугите на пратки?

Поради зголемувањето на јавниот ќе дојде време да не може да ги сервисираме долговите, смета Никола Поповски

Поради зголемувањето на јавниот ќе дојде време да не може да ги сервисираме долговите, смета Никола Поповски

Горан Трајановски ќе го пробива Телеком Србија на македонскиот пазар

Горан Трајановски ќе го пробива Телеком Србија на македонскиот пазар

„Фактор“ рангира: Колку пари прават најголемите компании чии акции се тргуваат на берзата?

„Фактор“ рангира: Колку пари прават најголемите компании чии акции се тргуваат на берзата?

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ПОРАСНА, АМА МАЛКУМИНА СЕ НАД НЕА - само 35 отсто вработени имаат повеќе од просекот

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ПОРАСНА, АМА МАЛКУМИНА СЕ НАД НЕА - само 35 отсто вработени имаат повеќе од просекот