20 Мај, 2019
0.0192

Кирил Каевски: Владиниот авион безбедносно е сигурен

Објавено во: Економија 03 Март, 2019

Поранешниот пилот со огромно искуство зад себе Кирил Каевски денеска за Телма изјави дека владиниот авион е безбедносно сигурен и нема причина од овој аспект да се купува нов ВИП-воздухоплов.

- Во смисла на безбедност нема потреба да се купува нов бидејќи, бидејќи контролно е цеосно исправен. Единствено има логика да се купува доколку е потребен поголем простор затоа што во наредниот период се најавени интензивни посети на наши деегации поради интеграциите во НАТО и ЕУ.- изјави Каевски.

Ваквиот одговор од страна на ветеранот следува откако поранешниот пратеник и актуелен директор на Агенцијата за цивилно воздухопловство откри дека Владата размислувала да се откаже од стариот „Лирџет 60“ и да купи нов кој би чинел помеѓу 15 и 20 милиони евра.

Можеби ќе ве интересира

ПРИЈАВИТЕ ЗА СУБВЕНЦИИ ВО ТЕК: Ако планирате да ја зголемите енергетската ефикасност на домот еве како да си повратите дел од потрошените средства

ПРИЈАВИТЕ ЗА СУБВЕНЦИИ ВО ТЕК: Ако планирате да ја зголемите енергетската ефикасност на домот еве како да си повратите дел од потрошените средства

Македонија чека абер од Грција за поевтин роаминг

Македонија чека абер од Грција за поевтин роаминг

Кој за 90 дена прави 9 милиони евра профит?

Кој за 90 дена прави 9 милиони евра профит?

Интервју со Митко Андреевски, советникот за енергетика на премиерот Заев: Концептот „Јужен поток“ веќе го напуштивме

Интервју со Митко Андреевски, советникот за енергетика на премиерот Заев: Концептот „Јужен поток“ веќе го напуштивме

Цената на нафтата во вис: Горивата ќе поскапат и кај нас

Цената на нафтата во вис: Горивата ќе поскапат и кај нас

„Ван Хол“ во големата тројка: Колкава добивка направи лани производителот на автобуси?

„Ван Хол“ во големата тројка: Колкава добивка направи лани производителот на автобуси?

Нов скок на цената на нафтата: Дали повторно ќе се коригираат цените на нафтените деривати во државата?

Нов скок на цената на нафтата: Дали повторно ќе се коригираат цените на нафтените деривати во државата?

Ги тресе политичка криза, но за две недели продадоа 14 тони злато

Ги тресе политичка криза, но за две недели продадоа 14 тони злато

ЕУ бара да се стабилизира македонската економија - еве што препорачаа

ЕУ бара да се стабилизира македонската економија - еве што препорачаа