08 Јули, 2020
0.0217

Кинезите се откажуваат од купување на јапонската „Тојота“

Објавено во: Економија 05 Октомври, 2012

Минатиот месец Кина забележа пад на продажбата на автомобилите „Тојота“ поради јапонско-кинескиот спор за островите Сенкаку (Дијаоју)објави јапонскиот весник „Јомиури“. Според весникот , ако во август во Кина биле продадени 75.000 автомобили,бројката во септември била двојно помала, односно нешто над 30.000 воизила. Тензиите меѓу Кина и Јапонија за островите во Источно Кинеско Море сериозно влијаат врз резултатите на работењето на трите големи автомобилски компании „Тојота“, „Нисан“ и „Хонда“. Јапонските компании во средината на септември ги затворија производствените капацитети во Кина поради силните антијапонски демонстрации.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ вети повисоки плати и пензии

СДСМ вети повисоки плати и пензии

Jaнушев вети дека со нови работни места ќе ги задржат младите

Jaнушев вети дека со нови работни места ќе ги задржат младите

КРИЗАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Извозот „паднал“ за повеќе од 27 отсто

КРИЗАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Извозот „паднал“ за повеќе од 27 отсто

33.487 ДЕНАРИ: Toлку се минималните трошоци на едно четиричлено семејство

33.487 ДЕНАРИ: Toлку се минималните трошоци на едно четиричлено семејство

САМО 15.000 ЗА БАЛКАНОТ: Германија го ограничува бројот на работни визи

САМО 15.000 ЗА БАЛКАНОТ: Германија го ограничува бројот на работни визи

ЖИВОТОТ СТАНУВА СЕ ПОСКАП - во јуни повисоки цени на овошјето и течните горива за домаќинствата

ЖИВОТОТ СТАНУВА СЕ ПОСКАП - во јуни повисоки цени на овошјето и течните горива за домаќинствата

ФОТО: Купувам домашно - министерката Ангеловска појадува во својот кабинет

ФОТО: Купувам домашно - министерката Ангеловска појадува во својот кабинет

Заев ќе ги донесе ИКЕА и Блекстоун, Мицкоски најави три големи странски инвестиции

Заев ќе ги донесе ИКЕА и Блекстоун, Мицкоски најави три големи странски инвестиции

Лукаревска: ДДВ во угостителството 10 отсто, за занаетчиите 5 проценти

Лукаревска: ДДВ во угостителството 10 отсто, за занаетчиите 5 проценти