21 Јануари, 2020
0.0228

Кичеец осуден на три години затвор

Објавено во: Македонија 04 Декември, 2019

Три години затворска казна доби Зоран Милевски – Кичеец, како третообвинет во случајот „Рекет“ за примање награда.

Зоран Милевски Кичеец вчера призна вина а денеска ја слушна и пресудата за судскиот процес „Рекет“ . По неговото признание доказите кои се однесуваа на него се издвојуваат од предметот и не се изведуваат пред судот.

Судот одлучи да остане во домашен притвор откако претходно ги сослуша аргументите на обвинителствот и одбраната.

При одлучувањето за пресудата судот разгледувал повеќе околности, меѓу кои дека Милевски е семеен човек, татко и сопруг а и се грижи за неговите родители, посебно за татко му кој бил во лоша здравствена состојба. Судот , како што беше посочено го ценел и тоа дека Кичеец досега не е осудуван, не се водат постапки за други дела против него, а судот го ценел и неговото признавање на делото.


„Да виновен сум. Свесен сум за последиците и признанието не го давам под присила“, рече Кичеец при признавањето на вината.

Очекувањата на одбраната беа дека Кичеец ќе добие условна казна. 

-Со оглед дека обвинетиот ја призна вината се докажа дека го сторил делото. Предлагам судот да му изрече казна ценејќи ги сите олеснителни и отежителни околности, рече вчера обвинителката Русковска, пред да се одлучи за казната.

Останатите двајца обвинети во случајот „Рекет“, Катица Јанева и Бојан Јовановски ќе докажуваат пред судот дека не се виновни.

Можеби ќе ве интересира

Владата со помош за Атиџе и осумчленото семејство што учествуваше во филмот

Владата со помош за Атиџе и осумчленото семејство што учествуваше во филмот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Хумани граѓани ќе помогнат на Јованови, договор за Законот за ЈО уште нема

ФОКУС НА ДЕНОТ: Хумани граѓани ќе помогнат на Јованови, договор за Законот за ЈО уште нема

СЕ ГУШИМЕ: Пет градови со eкстремно загаден воздух

СЕ ГУШИМЕ: Пет градови со eкстремно загаден воздух

ЗАВРШИ СРЕДБАТА МАРИЧИЌ - МУЦУНСКИ: Постои камен на сопнување за Законот за ЈО

ЗАВРШИ СРЕДБАТА МАРИЧИЌ - МУЦУНСКИ: Постои камен на сопнување за Законот за ЈО

Украдени скоро 27 тони јаболка од магацин во Ресен

Украдени скоро 27 тони јаболка од магацин во Ресен

Исчезна 28 годишна девојка од Босилово

Исчезна 28 годишна девојка од Босилово

Поранешен кандидат на СДСМ за градоначалник поставен за привремен директор на „Дрисла“

Поранешен кандидат на СДСМ за градоначалник поставен за привремен директор на „Дрисла“

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае