25 Февруари, 2021
0.0218

КАРТИЧКИ ЗА САМОХРАНИ РОДИТЕЛИ И ЗА ПЕНЗИОНЕРИ СО НИСКИ ПЕНЗИИ - набргу ќе се знае по колку ќе добијат

Објавено во: Финансии 10 Септември, 2020

Платежни картички за категориите граѓани како самохраните родители и пензионерите со ниски пензии, односно за категориите кои не беа претходно опфатени, се новините кои се најавуваат за четвртиот пакет економски мерки. 

Ова го најави вицепремиерот за економија Фатмир Битиќи во своето гостување за ТВ 24, нагласувајќи дека ќе има и други таргетирани мерки за оние кои не можат без помош во третиот и четвртиот квартал.

Според Битиќи, средства за четвртиот пакет ќе бидат обезбедени со ребаланс на Буџетот и со префрлања на заштедените пари кои некои институции не ги потрошиле. 

Одлуката за тоа кога ќе биде ребалансот ќе се знае за десетина дена. 

Тој нагласи дека фокусот на Владата е економијата, интензивно се одржуваат средби со сите чинители, а владините проекции за рецесијата остануваат исти, односно дека таа нема да биде подлабока од четири отсто. 

Битиќи нагласи дека и со четвртиот пакет мерки ќе покажат дека Владата сака секој еден денар на граѓанинот што се дава за даноци, да отиде каде што треба. 

Можеби ќе ве интересира

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ОСТРО ЗА ТРИФУН КОСТОВСКИ: Ни должи седум милиони евра и не плаќа неколку месеци

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ОСТРО ЗА ТРИФУН КОСТОВСКИ: Ни должи седум милиони евра и не плаќа неколку месеци

Генерали инвестментс: Инвеститорите со долгорочни цели на заштеда треба да истраат и да продолжат со периодични плаќања

Генерали инвестментс: Инвеститорите со долгорочни цели на заштеда треба да истраат и да продолжат со периодични плаќања

ЌЕ ИМА ПЕНЗИИ: Од утре почнува етапната исплата

ЌЕ ИМА ПЕНЗИИ: Од утре почнува етапната исплата

МБА ПОВИКУВА: Сите фирми кои се клиенти на банките и штедилниците да се пријават во Регистарот на вистински сопственици

МБА ПОВИКУВА: Сите фирми кои се клиенти на банките и штедилниците да се пријават во Регистарот на вистински сопственици

Генерали инвестментс: Трендот на раст на пазарите може да продолжи како резултат на стимулативниот пакет

Генерали инвестментс: Трендот на раст на пазарите може да продолжи како резултат на стимулативниот пакет

НАРОДНА БАНКА ЗА БИТКОИНОТ: Тие што вложуваат никогаш нема да бидат обештетени ако пропадне платформата

НАРОДНА БАНКА ЗА БИТКОИНОТ: Тие што вложуваат никогаш нема да бидат обештетени ако пропадне платформата