26 Февруари, 2021
0.0252

КАРАКАЧАНОВ ПОВТОРНО ГЛАСЕН: Кога правиш компромис со политичарите во Република Северна Македонија, тие тоа го доживуваат незаинтересирано

Објавено во: Македонија 17 Јануари, 2021

Во синоќешното интервју на БНТ, вицепремиерот на Бугарија и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, повторно ја коментираше и темата Република Северна Македонија.

Според него, тоа е стратешка тема за Бугарија.

„Бидејќи, како што велеше претседателот Петар Стојанов, ова е најромантичниот, но и најтрагичниот, - би додал, дел од нашата историја. Не можеме да се согласиме со она што се случува во Република Северна Македонија и никакви избори не се причината, нагласи тој.

Вели дека договорите се потпишуваат за да бидат исполнети. За жал, во Република Северна Македонија мислеа дека потпишуваат договор, но можеби нема да го исполнат.

-Таму и до денес, и покрај сите перипетии во текот на годините, и покрај теророт што беше наметнат по 44-та година во Титова Југославија, сè уште има многу луѓе кои се нарекуваат Бугари. Имаме морална и историска посветеност кон овие луѓе, коментира Каракачанов.

Тој појасни дека владата на Заев најмногу бара компромис.

-Но, кога правиш компромис со политичарите во Република Северна Македонија, тие тоа го доживуваат не како блаороден гест, туку како слабост и незаинтересираност. Не сакаме да се откажат од својот идентитет. Сакаме нешто многу едноставно: да бидат толку добри во создавањето на нивниот идентитет кога веќе има услови за тоа, рече Каракачанов во интервјуто на БНТ.

Тој беше категоричен дека Бугарија не ја затворила вратата, но, како што нагласи Македонијада ги прилагоди своите политики, политичарите да го преиспитаат она што го прават, а дебатите и преговорите меѓу двете страни продолжуваат.


Можеби ќе ве интересира

Осум лица се приведени за нередите на денешните протести

Осум лица се приведени за нередите на денешните протести

НЕМА НАПРЕДОК: Историчарите не ја отворија темата за Гоце Делчев

НЕМА НАПРЕДОК: Историчарите не ја отворија темата за Гоце Делчев

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Мијалков доби 12, Јакулоска 4 години затвор, се одржаа и насилни протести за „Монструм“

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Мијалков доби 12, Јакулоска 4 години затвор, се одржаа и насилни протести за „Монструм“

Левица: Правда ќе има само со конфискација на нелегално стекнатиот имот на Мијалков

Левица: Правда ќе има само со конфискација на нелегално стекнатиот имот на Мијалков

Кавадарци е веднаш зад Скопје по бројот на нови заразени

Кавадарци е веднаш зад Скопје по бројот на нови заразени

МНР даде детали за запаленото возило во Солун

МНР даде детали за запаленото возило во Солун

Повредени се седум полицајци на протестот за „Монструм“

Повредени се седум полицајци на протестот за „Монструм“

ЗНМ со остра осуда за нападот врз новинарската екипа на МИА

ЗНМ со остра осуда за нападот врз новинарската екипа на МИА

КОВИД -19: Осум починати и 554 нови случаи

КОВИД -19: Осум починати и 554 нови случаи