05 Јуни, 2020
0.0541

Каракачанов: Од Македонија зависи дали реално ќе ги почне преговорите сo ЕУ наскоро или подоцна

Објавено во: Балкан 09 Октомври, 2019

Бугарија ќе го поддржи пристапувањето на Република Северна Македонија кога земјата ги исполни сите критериуми од претходните поглавја. Нашите услови се јасни, а сега тие се многу подетални, изјавила министерката за надворешни работи на соседна Бугарија Екатерина Захариева, пренесоа бугарски медиуми.

Позицијата на Владата е испратена до Претседателството, парламентот и сите парламентарни групи. Кога ќе се закаже првата меѓувладина конференција зависи од Македонија, рече Захариева.

Од друга страна пак, вицепремиерот и министер за одбрана, Красимир Каракачанов го повтори ставот дека треба да и се дозволи на Македонија да стане членка на Европската унија, но тоа не може да се направи безусловно. Бугарија нема да ја запре сега Македонија од почеток на разговори за пристапување со Европската унија, но има неколку фази - прва и втора меѓувладина конференција, истакна министерот.

Пристапот на Бугарија ќе биде пресвртница: доколку Македонија ги исполни условите, ќе се свикаат меѓувладини комитети, од чии состаноци ќе зависи поддршката на Бугарија во преговорите.

Пред првата конференција, Македонија мора да исполни одредени услови и доколку има, мора да се разјасни дека ќе има втора владина конференција. Брзината на преговорите зависи од нивната политичка волја, а не да се обидуваат да не разиграат, како што направија во последните две години, децидено Каракачанов.

-Нашите услови се поврзани со завршување на работата на Историската комисија, што не значи да се бара компромис помеѓу фактите и вистината кои Македонија ги наметна во последните 50 години.

„Историјата не може да биде компромис и резултатот на овој комитет не може да биде сурогат помеѓу вистината и политичката пропаганда“, истакна вицепремиерот на Бугарија.

Бугарија инсистира на промена на учебници за историја, литература и географија. Важна е рехабилитацијата на оние што се осудени од комунистичкиот режим по 1944 година.

Останатите услови за Македонија се: ставање крај на јазикот на омраза кон Бугарија и Бугарите, препознавање на резултатите од работата на Историската комисија и историската вистина, отстранување на навредливиот јазик од знаци и историски места, прекинување на тврдењата за признавање на македонското малцинство во Бугарија.

„Рамковната позиција на Бугарија ги утврдува главните работи. Од Македонија зависи дали првата и втората меѓувладина конференција ќе се одржат наскоро или многу години подоцна. Проблемот е нивни“, вицепремиерот ја префрли топката во полето на Македонија. Тој увери дека оваа политика ќе биде приоритет и за следните влади.

Захариева додаде дека Бугарија ќе продолжи да го поддржува истовремениот почеток на преговорите со Македонија и Албанија. Би било грешка да се одделат двете држави бидејќи тоа може да доведе до нестабилност во регионот.

Препознавајќи ја Македонија како земја, бугарската влада и држава ја поддржуваат нејзината европска и евро-атлантска интеграција. Сепак, нашата земја секогаш ги става Македонија и другите земји во согласност со добрососедските односи, истакна Захариева.

На првата меѓувладина конференција се одобрува преговарачката рамка и Бугарија ќе инсистира, како хоризонтална политика, да вклучи јасни соседски услови во различни поглавја.

Захариева истакна дека говорот на омраза на јавниот простор треба да се надмине. Пред почетокот на Втората меѓувладина конференција, Бугарија ќе инсистира на јасни заложби за вообичаени историски настани и личности, за промена на образовните критериуми за историја, географија, литература, документарци, филмови и музеи.

Соседството и примената на Договорот од Преспа, исто така, ќе бидат еден од критериумите на Бугарија за поддршка на пристапувањето на Република Северна Македонија во Европската унија.

Можеби ќе ве интересира

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија