25 Февруари, 2021
0.0218

Каракачанов најмалку популарен според истражувањето на „Алфа Рисрч“

Објавено во: Балкан 07 Јануари, 2021

Според последното истражување на агенцијата „Алфа Рисрч“, кое го спровела на примерок од 1017 граѓани со право на глас и то во периодот од 15 до 21 декември, само помалку од половина од Бугарите ќе гласаат на парламентарните избори во март, додека дури 22 отсто сигурно нема да гласаат, објави Канал 5.

Исто така според оваа анкета, популарноста на актуелниот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов е под прагот од 4% за влез во Националното собрание. Далеку поголема популарност и со сигурност би влегле во Собранието:

1.ГЕРБ, на премиерот Бојко Борисов - 24,3% проценти,
2.БСП на Корнелија Нинова - 21,9%
3.„Постојат такви луѓе“ на ТВ водителот Слави Трифонов - 10,2%
4.ДПС на Мустафа Карадај и Ахмед Доган - 7,2%
5.„Демократична Бугарија" на Атанас Атанасов , -  6,1%
6.„Исправи се.БГ“ на Маја Манолова - 4,9%

Бугарските опозициски медиуми сметаат дека токму причината за непопуларноста на Кракачанов и неговата партија ВМРО е поради тоа што тој е постојано присутен во медиумите и досега имаше повеќе медиумиски настапи од останатите шест лидери заедно. Инаку, на македонската јавност, Каракачанов е познат по неговите антимакедонски ставови.

Истражувањето го образложи Борјана Димитрова од Агенцијата „Алфа Рисрч“ на бугарската телевизија БТВ. 

Можеби ќе ве интересира

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе