13 Јули, 2020
0.0440

Kaко Меркел ќе ја спаси Германија од корона кризата?

Објавено во: Економија, Корона Вирус 04 Јуни, 2020

Германија има план за поттикнување на економијата Тој ќе „тежи“ 130 милијарди евра, со што ќе се ублажи ударот од пандемијата. 

Земјата е во рецесија, а канцеларката Ангела Меркел синоќа најави план за обнова за периодот 2020-2021 година. Два дена претходно имае разговори на оваа тема. 

Меркел истакна дека пакетот мерки претставува „смел одговор“, кој ќе ги поттикне потрошувачката и инвестициите. 

Помошта е за задолжените општини, за времено намалување на ДДВ-то, префрлање на заедничките долгови врз сојузната држава. 

Ќе има и додаток од 300 евра по дете за семејствата или двојно поголема премија за купување електричен автомобил со цел да се поддржи автомобилската индустрија. 

Појавата на коронавирусот влијаеше на сите области, на целокупното население и сите активности што првенствено се засноваа на мобилност во работата, социјални и работни контакти. 

Можеби ќе ве интересира

Во Македонија во мај само 838 туристи

Во Македонија во мај само 838 туристи

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

И на финансиските друштва во Македонија им е тешко да опстанат во кризата

И на финансиските друштва во Македонија им е тешко да опстанат во кризата

Кризата и друштвата за брзи кредити: Дел затворија и отпуштија вработени, се билдаа дополнителни трошоци

Кризата и друштвата за брзи кредити: Дел затворија и отпуштија вработени, се билдаа дополнителни трошоци

Кој станува рамноправен во „Фершпед“ со таткото и синовите Накови?

Кој станува рамноправен во „Фершпед“ со таткото и синовите Накови?

„Македонска навигација“ подели милион евра за 13-та плата

„Македонска навигација“ подели милион евра за 13-та плата

Ангеловска: Прифативме 5.000 приговори за картичките, денеска ќе ги има на список

Ангеловска: Прифативме 5.000 приговори за картичките, денеска ќе ги има на список