18 Април, 2021
0.0227

Како ќе изгледа ковид пасошот и како ќе патуваат невакцинираните: Утврдени детали

Објавено во: Балкан 01 Март, 2021

Повеќето земји од Европската унија се согласија да го олеснат патувањето преку граници во услови на пандемија со воведување дигитален сертификат за вакцинација, додека невакцинираните лица ќе можат да патуваат со негативен ПЦР тест. Како ќе функционира ова?

Сертификатот за вакцинација ќе биде во дигитална форма, нема да биде физички документ што се вади во некоја конкретна институција. Од туристичките агенции велат дека основната идеја е да се овозможи проток на луѓе во Европската унија, но дека најверојатно овој сертификат наскоро ќе важи за целиот свет. 

Клучната дилема е дали некои земји ќе го ограничат влезот на граѓани кои не се вакцинирани, но се смета дека тоа не е можно иако сепак не е исклучено. 

„Кипар објави дека може да наведе ограничување на вакцините одобрени од Европската комисија. Сепак, со оглед на бројот на руски и кинески туристи секоја година, не верувам дека прашањето за економијата ќе биде поважно од тоа кој ја примил вакцината“, изјави за српските медиуми Александар Сениќиќ, претседател на Асоцијацијата на туристички организации. 

Сеничиќ вели дека Меѓународната асоцијација на авиокомпании веќе започнува со дигитални сертификати, односно дека некои компании веќе имаат Travel-Pass. Кога станува збор за ЕУ, тие најавија дека ќе требаат околу три месеци да се среди сè, бидејќи оние што го скенираат кодот треба само да добијат релевантни здравствени информации.

Невакцинираните лица веројатно ќе можат да направат негативен PCR-тест што ќе биде доволен. Но, што кога патувањето трае повеќе од 24 часа или 48 часа? Во тој случај, можно е да се прави PCR-тест на самото место. 

Б92

Можеби ќе ве интересира

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Рама: Документот со промена на граници постои

Рама: Документот со промена на граници постои

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци