03 Април, 2020
0.0422

КАЈ НАС УШТЕ НЕМА КОРОНАВИРУС ТРЕСКА - низ светот празни рафтови, во нашите маркети засега слаб притисок

Објавено во: Македонија 26 Февруари, 2020

Корона вирусот почна да ги тресе и маркетите низ светот. Во Хрватска во еден маркет се забележани празни рафотови, а во Италија се појавија снимки како луѓе со полни колични чекаат бескрајни редици.


Хрватските трговци на мало се под зголемен притисок од масовн набавки заради паниката предизвикана од коронавирусот.

Во еден маркет во центарот на Загреб останала „никогаш помалку стока“, изјави за овој портал асистентот на продавницата. Најмногу се купува храна, првенствено ориз и тестенини, како и основни потреби, како тоалетна хартија.

Слична е ситуацијата во он-лајн продавницата на Конзум каде, на пример, веќе нема залихи ориз. Истото важи и за брашно и интегрален тост, кои не се на залиха.

Општа паника владе во северна Италија по појавата на Корона вирусот. Фотографиите од Милано го покажуваат стравот кај жителите и мерките кои се преземаат да се заштитат.

Па така, жителите се снабдиле со најнеопходните намирници и буквално ги испразиле рафтовите на маркетите. Најчесто се купуваат тестенини, млечни производи и средства за хигена.

Луѓето купуваат конзервирана храна, вода и средства за дезинфекција додека чекаат за изолација и затворање во нивните домови.

Клиентите во Италија мораа да чекаат во редови, бидејќи трговците се обидоа да организираат групи од четириесет лица за наизменично да купуваат производи.

Во Хрватска паниката сè уште не презела вакви размери, но се чини дека локалните трговци ќе имаат проблем со залихите во следните неколку дена, додавајќи дека овие денови сигурно ќе им донесе невообичаено високи нивоа на обрт кај трговците во ова време. година.

Каква е состојбата во Македонија?

Дел од граѓанитге со кои разговараше Фактор, вчера веќе набавиле по неколку пакетчиња со тестенини, и по неколку конзерви со туна и паштети, но тоа не било во огромни размери.

Други, пак, планираат тоа да го сторат веќе денеска.

„Не дај боже да дојде да не стават во карантин. Не дека ќе се спасиме со по неколку пакетчиња ориз и тестенини и со по некоја конзерва храна, но сепак нека има дома по некоја залиха. Јас утре за секој случај ќе одам да набавам некои намирници“, вели една анонимна граѓанка. 

Фактор разговараше и до дел од вработените во некои од маркетите.

„Ако ме прашувате дали нашите граѓани ги има зафатено корона треската, тоа се уште не е случај, или барем ние не можеме да забележиме. Но, ќе видиме каква ќе биде состојбата во следните денови“, вели една од вработените во еден од скопските маркети.

Според здравствените власти во земјава, кај нас се уште нема регистрирано појава на заболен од коронавирус. 

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

Филипче: За секоја општина имаме ист пристап

Филипче: За секоја општина имаме ист пристап

СТАТИСТИКА НА Google Maps: Половина од Македонците се уште одат на работа

СТАТИСТИКА НА Google Maps: Половина од Македонците се уште одат на работа

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Починаа двајца, a во кумановската болница потврдени 11 случаи

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Починаа двајца, a во кумановската болница потврдени 11 случаи

Куманово во карантин за викенд

Куманово во карантин за викенд

ВО ЖИВО: Министерот Филипче ќе одржи прес - конференција

ВО ЖИВО: Министерот Филипче ќе одржи прес - конференција

Двајца починати, 46 новозаболени, заразени повеќемина од кумановската болница

Двајца починати, 46 новозаболени, заразени повеќемина од кумановската болница

ЈА ЗГРОЗИЈА ЈАВНОСТА: Осум дена притвор од штипскиот суд за насилниците

ЈА ЗГРОЗИЈА ЈАВНОСТА: Осум дена притвор од штипскиот суд за насилниците

Еве колку пари и за што ни даде Европа за борбата против КОВИД-19, Димитров со илустрација

Еве колку пари и за што ни даде Европа за борбата против КОВИД-19, Димитров со илустрација

Четиримесечно бебе почина во кочанската болница

Четиримесечно бебе почина во кочанската болница