14 Јули, 2020
0.0453

ЈУТАРЊИ ЛИСТ ЗА НЕДОБИВАЊЕТО ДАТУМ: Арогантната хрватска јавност не се ни осврна на тој настан

Објавено во: Македонија 21 Октомври, 2019

Јутарњи лист пишува дека како и многу пати досега, арогантната хрватска јавност не се ни осврна на неодамнешниот настан, кој добро го разниша она што го нарекуваме „регион“.

Станува збор за одлуката на Европскиот совет да не се отворат преговорите за членство на Македонија и Албанија. Одлука што длабоко ја компромитира ЕУ, како институција на која може да ѝ се верува колку и на Доналд Трамп, но и одлука што ја доведува Хрватска во ужасно непријатна позиција, пишува Роберт Бајруши.

„Сакале ние или не – Хрватска се наоѓа во 'регионот'“, а потресите што можат да следат поради тоа што псевдолибералот, за да покаже дека влијае врз европската политика, ги прегази сите ветувања кои ЕУ им ги даде на Македонците и Албанците, можеби нема да се почувствуваат во Данска и Португалија, но тука сигурно ќе се почувствуваат. Допрва ќе се види со колкав интензитет“, наведува авторот на текстот.

Тој оценува и дека ЕУ потврди дека е неверодостојна заедница која ги гази сопствените ветувања, а уште полошо е што со таквиот потег ЕУ ги отвора вратите на истиот регион за Русија, Турција и Кина, а можеби и за нови војни.

Сето тоа можеше да се спречи со едноставна одлука за отворање на преговорите со Скопје и Тирана, но Макрон реши да ја замеша манџата, која сега други ќе мора да ја изедат.

фото Ројтерс

Можеби ќе ве интересира

Дерковски: Со прешкртана „Северна“ гласачкото ливче е неважечко

Дерковски: Со прешкртана „Северна“ гласачкото ливче е неважечко

ДЕЦАТА НАЈМАЛКУ СЕ ЗАРАЗУВААТ СО КОВИД-19 - најнови податоци на Институтот за јавно здравје

ДЕЦАТА НАЈМАЛКУ СЕ ЗАРАЗУВААТ СО КОВИД-19 - најнови податоци на Институтот за јавно здравје

Млад мотоциклист почина по судир со ауди

Млад мотоциклист почина по судир со ауди

ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА ГАЛИЧКА СВАДБА ДО КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Манифестацијата не е семеен настан

ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА ГАЛИЧКА СВАДБА ДО КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Манифестацијата не е семеен настан

ЗАМОР, ТЕШКО ДИШЕЊЕ, ДУРИ И ПСИХОЛОШКИ ПРОБЛЕМИ - еве што ги мачи луѓето после короната

ЗАМОР, ТЕШКО ДИШЕЊЕ, ДУРИ И ПСИХОЛОШКИ ПРОБЛЕМИ - еве што ги мачи луѓето после короната

ОЈО: Дополнителни дежурства за обвинителите

ОЈО: Дополнителни дежурства за обвинителите

Се поставува монтажно-амбулантскиoт оддел на Клиниката за пулмологија

Се поставува монтажно-амбулантскиoт оддел на Клиниката за пулмологија

Втор ден избори во Македонија: Вчера првите 723 го дадоа својот глас

Втор ден избори во Македонија: Вчера првите 723 го дадоа својот глас

Претседателот на СДСМ-Торонто вели дека полиција му упаднала во неговиот дом за да го апси

Претседателот на СДСМ-Торонто вели дека полиција му упаднала во неговиот дом за да го апси