11 Август, 2020
0.0520

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Објавено во: Балкан 05 Јули, 2020

Нјамногу не загрижува тој елемент на неизвесност, тој хазарден карактер што го има овој вирус, вели српскиот имунолог Срџа Јанковиќ. Додава дека досега се покажало оти некои луѓе, а никој не знае кои, вирусот го поминуваат лесно, а други развиваат многу тешки клинички слики и извлекуваат подебел крај. Вели дека можеби постои некој дефект или слабост на организмот кој досега не е е откриен, а кој вирусот го напаѓа трашно.

Јанковиќ не е за тврдењата од типот„ ајде сите да се заразиме“, зато што вели во таков тип стекнување колективен имунитет, многу човечки животи ќе бидат изгубени. 

"На северната полутопка постои раст, а светот е отворен и заразата не може да се запре. Имаме нов пораст на бројот на заболени и во овој регион, вели Јанковиќ кој додава дека собирањата на луѓето се многу опасни. 

Вели дека се докажа дека топлото време не го намалува многу вирусот. 

„Не е вирусот толку отпорен на температура. И овој многу лесно се пренесува од човек на човек, а сега во лето луѓето се доста надвор. Затоа велам дека не можеме да го запреме, вели Јанковиќ.

Тој сугерира дека носењето маски мора да биде долгорочна препорака, а поздравувањето со луѓето само со наклонување


Можеби ќе ве интересира

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата