20 Јуни, 2019
0.0279

ЈАНЕ ЧЕНТО ПОРАЧА: Еден ден ќе огрее сонцето на слободата

Објавено во: Македонија 15 Март, 2019

За упадот во Собранието на „крвавиот четврток“, Јане Ченто доби 15-години затвор, како обвинет во случајот. 

Тој не побара да се брани од слобода до правосилност на пресудата, затоа што како што рече, секако ќе биде напишана некоја службена белешка со која ќе биде вратен во притвор.

„Не се плашам од затворот. Вие ме осудивте, историјата ќе нè ослободи. Еден ден ќе огрее сонцето на слободата. Да живее Република Македонија“, изјави Ченто.

Судот денеска им изрече казни во времетраење од вкупно 211 години на обвинетите за упадот во Собранието на 27 април 2017 година. Највисока казна доби тогашниот висок полициски функционер Митко Чавков, 18 години затвор.

Можеби ќе ве интересира

Милошоски прашува дали и хрватската министерка за надворешни работи шири лажни вести?

Милошоски прашува дали и хрватската министерка за надворешни работи шири лажни вести?

Њујорк тајмс: Фирма од Северна Македонија автомобил од социјализмот го модернизира во електрична ера

Њујорк тајмс: Фирма од Северна Македонија автомобил од социјализмот го модернизира во електрична ера

За тоа кои земји го блокираа стартот на преговорите детали открива „Ле Монд“

За тоа кои земји го блокираа стартот на преговорите детали открива „Ле Монд“

Градилиштето кај „Беко“ затворено од Центар

Градилиштето кај „Беко“ затворено од Центар

Камчев: Не сум добил покана за рочиштето, нема причина зошто да не одам

Камчев: Не сум добил покана за рочиштето, нема причина зошто да не одам

Заврши протестот на родителите, сите петкаши ќе бидат запишани во гимназијата „Орце Николов“

Заврши протестот на родителите, сите петкаши ќе бидат запишани во гимназијата „Орце Николов“

Кочан на 17 јули треба да се јави в затвор

Кочан на 17 јули треба да се јави в затвор

Родителите на учениците кои се запишуваат во скопската гимназија „Орце Николов“ на протест пред Влада

Родителите на учениците кои се запишуваат во скопската гимназија „Орце Николов“ на протест пред Влада

УТРИНСKИ ФОКУС: Од поврат на ДДВ ќе се „офајдат“ богатите - Кои се најплатените банкари

УТРИНСKИ ФОКУС: Од поврат на ДДВ ќе се „офајдат“ богатите - Кои се најплатените банкари