19 Мај, 2021
0.0220

Јанакиески оди во домашен притвор, што одлучи судот за Спиро Ристовски?

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2019

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор.

„Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење од 30. дена“,  стои во соопштението од Судот.

За разлика од него, поранешниот министер  Спиро Ристовски останува во притвор во Шутка.

„Жалбата на С.Р. се одбива како неоснована“, стои во соопштението на Судот.

Припадници на кумановската група кои упаднаа во Диво насеље пред неколку години, ги нападнаа вчера екс министрите. 

Случајот го испитуваат надлежната полициска станица и Народниот правобранител. По инцидентот директорот на затворот во Шутка,  Ѓоко Котевски си даде оставка.

Екс министрите беа приведени како осомничени дека го организирале „крвавиот четврток“. 

Можеби ќе ве интересира

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?