03 Август, 2021
0.0200

JA ПРОМОВИРА МАКЕДОНИЈА: Идната година ќе донесе десетина тури полски туристи

Објавено во: Македонија 01 Ноември, 2019

Во текот на 2016 година како студент престојувала во Скопје 6 месеци, во 2015 година се вратила пак во нашата земја на два дена на пат за Албанија, а денес има блог преку кој ја промовира Македонија како туристичка дестинација, и веќе носи тури со туристи.

Јустина Млецзак од Полска  вели дека веќе не брои колку пати била во нашата земја, па дури и го изучува македонскиот јазик. Сака да ја промовира Македонија за Полјаците, а со тоа и да донесе што повеќе гости.

„Многу сум возбудена, идната година во Македонија ќе донесам 7 тури со туристи, а може да бидат и повеќе од 10“, вели таа.

Почнала да објавува содржини за Македонија на блог, со цел да го задржи вниманието на луѓето, но бидејќи организирала туристички тури за Албанија, почнала да носи гости и во Охрид. Вели дека со текот на времето, нејзиниот блог созреал и станал богат со содржини.

„Наоѓам текстови, а со малку повеќе напори, доловувам некои локални перспективи, лични приказни, за да ги натерам моите читатели да размислуваат и да ги охрабрам да истражуваат. Целта ми е да им покажам на полските агенции дека Македонија  не е само Скопје и Охрид, туку многу повеќе. Моја понатамошна цел e да ги доведам учениците и студентите и да им покажам дека има различни погледи, култури и начин на живеење кој не е застрашувачки, но е фасцинантен. Ние го знаеме Балканот како буре барут. Погрешно!“, раскажува водичот.

Македонија е богатство за сите, додава таа.  Млецзак вели дека оној кој сака да ги задоволи своите сетила за вкус и мирис, треба да учествува во кулинарска или винска турнеја. Треба да се видат и џамиите, црквите, манастирите, кањонот Матка.

„Но, секогаш велам дека кога сте во Македонија, не треба да ја пропуштите можноста да се сретнете со локалното население. Одвојте време, пијте кафе и дозволете си да дишете“, вели таа.

Ги сака македонските јадења, ајвар со сирење, пиперки на многу начини, бурек со спанаќ и јогурт,  а  кога ќе дојде во земјава вели дека се чувствува како дома.

За неа Македонија е земја на насмеани луѓе и така би ја опишала во една реченица. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

КОВИД СТАТИСТИКА: 23 Оздравени пациенти, нема починати, новозаразени 37

КОВИД СТАТИСТИКА: 23 Оздравени пациенти, нема починати, новозаразени 37

МИЦКОЦКИ СЕ СРЕТНА СО ВУЧИЌ - мини Шенген не е алтернатива на ЕУ, туку начин на премостување на бариерите

МИЦКОЦКИ СЕ СРЕТНА СО ВУЧИЌ - мини Шенген не е алтернатива на ЕУ, туку начин на премостување на бариерите

(ФОТОГАЛЕРИЈА) МЕЃУ ДЕЛЧЕВО И ПЕХЧЕВО УШТЕ ГОРИ: Зафатена е цела Средна Планина во радиус од 5 километри, армијата и денеска е во месноста Пасјак

(ФОТОГАЛЕРИЈА) МЕЃУ ДЕЛЧЕВО И ПЕХЧЕВО УШТЕ ГОРИ: Зафатена е цела Средна Планина во радиус од 5 километри, армијата и денеска е во месноста Пасјак

ПРЕД ВЛЕГУВАЊЕ ВО ВОЗИЛО, ПРВО ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА ГО ПРОВЕТРИТЕ - утре и задутре портокалова фаза, МЗ со препораки

ПРЕД ВЛЕГУВАЊЕ ВО ВОЗИЛО, ПРВО ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА ГО ПРОВЕТРИТЕ - утре и задутре портокалова фаза, МЗ со препораки

Стојанче Ангелов: Нема прогласување на вонредна состојба, хеликоптерот можеше да се сруши

Стојанче Ангелов: Нема прогласување на вонредна состојба, хеликоптерот можеше да се сруши

Скопјанецот кој усмрти пешак го менувал ветробранското стакло и го измил возилото откако побегнал

Скопјанецот кој усмрти пешак го менувал ветробранското стакло и го измил возилото откако побегнал

КОМАНДИРОТ НА ТППЕ КОЧАНИ ЗА ФАКТОР: Поради високите температури пожарот беше како темпирана бомба

КОМАНДИРОТ НА ТППЕ КОЧАНИ ЗА ФАКТОР: Поради високите температури пожарот беше како темпирана бомба

ГОСТИВАР, ДЕБАР, ТЕТОВО ИМААТ ПОМАЛКУ ОД 20 ОТСТО: Табела на градови-каде интересот за вакцинација е најмал, а каде наголем

ГОСТИВАР, ДЕБАР, ТЕТОВО ИМААТ ПОМАЛКУ ОД 20 ОТСТО: Табела на градови-каде интересот за вакцинација е најмал, а каде наголем

Целосна забрана за движење на Водно и Скопска Црна Гора

Целосна забрана за движење на Водно и Скопска Црна Гора