06 Октомври, 2022
0.0334

Извршниот директор на „Модерна“ вели дека вакцините против Ковид ќе еволуираат како „ајфон“

Објавено во: Свет 11 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Модерна се надева дека во следните пет години ќе успее да го извади таканаречениот засилувач на вакцините, со кој со една доза ќе се прави заштита од коронавирусот, грипот или друг вообичаен респираторен вирус.

- Како што Ковид-19 продолжува да мутира, Модерна ќе треба да продолжи да ги ажурира вакцините, додека се обидува да ги направи подобри за потрошувачите - рече извршниот директор Стефан Бансел во интервју за CNN Business.

Тој проценува дека временската рамка од „три до пет години“ за новиот комбиниран производ е оптимална и го спореди развојот на спасоносната помош со онаа на паметниот телефон.

- Не добивате неверојатна камера, неверојатно сè кога прв пат ќе добиете iPhone, но добивате многу работи. Многу од нас купуваат нов iPhone секој септември, а вие добивате нови апликации и добивате освежени апликации. И тоа е токму е истата идеја, а тоа е дека ќе добиете Ковид и грип и RSV [респираторен синцицијален вирус] во вашата единечна доза - укажува Бансел.

Откако забележа опасен раст за време на пандемијата, Модерна (МРНК) сега е под притисок да ја идентификува својата следна голема граница.

Бансел верува дека пандемијата „Ковид-19“ што и помогна на компанијата да собере десетици милијарди долари приход и да генерира бизнис на повеќе од 70 пазари на глобално ниво, може да заврши оваа година.

- Тоа не значи дека вирусот оди никаде. Мислам дека полека се движиме во свет каде што се достапни сите алатки и секој може да донесе своја одлука врз основа на нивната толеранција на ризик - објасни тој, додавајќи дека верува дека повеќе луѓе ќе изберат да „живеат со вирусот“, слично како што прават со грипот.

Пристапот, сепак, ќе продолжи да се разликува во голема мера, како на пример кај луѓето кои се со намален имунитет или во земји како Јапонија, каде што беше вообичаено да се носат маски дури и пред пандемијата, призна тој.

И „секогаш има 20 отсто веројатност дека ќе добиеме многу гадна варијанта што предизвикува многу тешка болест која има многу мутации“, додаде тој.

Сепак, Модерна е решена да не стане чудо со еден хит, а директорот посочуа дека компанијата има повеќе од 40 производи во развој .

Покрај ажурираниот годишен засилувач, продолжува да развива персонализирана вакцина против рак, за која новите клинички податоци ќе се намалат подоцна оваа година. Бансел рече дека производот би можел да оди на одобрување за приближно две години, ако се биде добро.

Компанијата, исто така, истражува потенцијален лек од мајмунски сипаници, кој „сè уште е во лабораторија денес“, рече Бансел. Светската здравствена организација минатиот месец ја прогласи глобалната епидемија на јавната здравствена вонредна состојба од меѓународна загриженост.

Бансел рече дека новите капацитети ќе бидат од клучно значење за да помогнат во прилагодувањето на неговите производи на различни видови на болести кои се развиваат низ целиот свет.

Додека светот првпат се справи со појавата на Ковид-19, Модерна беше еден од неколкуте големи производители кои побрзаа да ги подготват своите вакцини, намалувајќи ги временските рокови од години на месеци. Нејзините акции се зголемија за 434 отсто во 2020 година и 143 проценти минатата година.

Но, сега, како и другите Pfizer (PFE) и BioNTech (BNTX), акциите на компанијата паднаа, опаднаа за повеќе од 30 отсто досега оваа година и 64 проценти од највисокото ниво пред една година.

Пресвртот доведе до огромни загуби за компанијата, која купи нови машини за да ги исполни тие нарачки и што е уште поважно, резултираше со фрлање на вакцините против Ковид во ѓубре, рече Бансел.

- Завршивме со уништување на вакцините. Беше навистина потресно - рече тој.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата