21 Април, 2021
0.0213

Израел прогласи победа над коронавирусот, но лекарите се плашат од новите соеви

Објавено во: Свет, Корона Вирус 05 Март, 2021

Израел прогласи победа над коронавирусот. Но, маските ќе мора да се носат уште некое време. 

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за „Фокс њуз“ изјави дека Израел е првата земја во светот што излезе од пандемијата на коронавирусот, благодарение на брзата и ефикасна кампања за имунизација.  Нетанјаху кажа дека со „зелениот пасош“ веќе ќе може да се оди во ресторани, театри и на спортски настани. 

„Од денеска земјата ќе биде позната и како земја на вакцинацијата. Ние му даваме пример на светот, ние сме многу горди на тоа“, кажа израелскиот премиер.

Здравствените власти предупредуваат дека новите видови на коронавирус можат да ги нарушат плановите за брзо враќање во нормалниот живот. Првата доза на вакцината на „Фајзер“/„БиоНТек“ ја примија повеќе од половината од вкупното население од 9,3 милиони жители, а речиси 40 проценти од нив ја примија и втората доза, повеќе отколку во која било друга земја во светот. Нетанјаху најави дека до 5 април економијата во во целост ќе се врати на вистинскиот колосек. Претходно, и Нов Зеланд прогласуваше победа над коронавирусот. 

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху денеска објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка фондација за истражување, развој и евентуално производство на вакцини против ковид-19.

Можеби ќе ве интересира

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО