02 Декември, 2022
0.0250

Изнервиран поради изборите во БиХ, сплиќанец со стол ја тепал сопругата, а со перница сакал да ја задуши

Објавено во: Балкан 06 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Маж од хрватскиот град Сплит ја претепал сопругата со стол, а ќерката со тупаници затоа што се изнервирал поради изборите во Босна и Херцеговина(БиХ). 

Судот во Сплит му одреди едномесечен притвор на 56-годишниот морнар.  Според неофицијални информации кои ги објави Слободна Далмација, сплиќанецот бил под дејство на алкохол додека на телевизија ги следел изборите во соседната земја.

Мажот е уапсен под сомнение дека психички ги малтретирал сопругата и ќерката во последните две години нарекувајќи ги со погрдни имиња затоа што неговата сопруга има српско-босанско потекло. Човекот кој имал 110 килограми, легнал врз жената и на нејзината глава притискал со перница.  Сплиќанецот поради ризик од влијание врз сведоци и опасност да го повтори делото, завршил во истражен затвор во Билице. Инаку, според ЕУ, изборите во БиХ покажале дека граѓаните имаат недоверба во институциите. 

foto ilustracija AFP

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Хрватски ученици кои до смрт претепаа професор добија по 2-3 години затвор

Хрватски ученици кои до смрт претепаа професор добија по 2-3 години затвор

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Koлкави плати земаат Црногорците?

Koлкави плати земаат Црногорците?

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови