27 Септември, 2020
0.0211

Измамници со лажни венчаници доаѓале до недвижности од починати луѓе

Објавено во: Балкан 17 Јануари, 2020

Измамници фалсификувале документи за да наследуваат имот од покојници во Бугарија. 

Oткриена e група која со помош на лажни венчаници доаѓала до недвижности и друг имот од починати луѓе.

Полицијата уапсила шест лица кои за пет години дошле до 15 недвижнини во вредност од 500 илјади евра.

Меѓу уапсените има еден полицаец, кој ги наоѓал податоците, и еден градски функционер во Софија. Улогата на полицаецот била да најде стари или неодамна починати лица со вредни недвижности и пари, а градскиот функционер од регистарот ги бришел потенцијалните наследници и издавал фалсификувани венчаници, наведува обвинителството за организиран криминал.

Една од измислените венчаници наводно е издадена во Русија.

Групата e откриена откако еден од нив, маскиран во жена, во средата се обидел да подигне околу 300 илјади евра, од една банка во Софија за да купи стан во кеш.

Престапниците внимавале жртвите да немаат блиски роднини.

Можеби ќе ве интересира

Загина син единец, татко на едно дете: Кога последниот лет во кариерата е последен во животот

Загина син единец, татко на едно дете: Кога последниот лет во кариерата е последен во животот

Лабараториски вирус и билошко оружје: Д-р Грујичиќ за искуството со Ковид-19

Лабараториски вирус и билошко оружје: Д-р Грујичиќ за искуството со Ковид-19

(ВИДЕО) ПОТОП ВО ЦРНА ГОРА: Поплавени делови од Тиват и Котор

(ВИДЕО) ПОТОП ВО ЦРНА ГОРА: Поплавени делови од Тиват и Котор

(ВИДЕО) ВТОРО АПСЕЊЕ НА ЧЛЕН НА ОВК: ЕУЛЕКС го приведе братучедот на Харадинај

(ВИДЕО) ВТОРО АПСЕЊЕ НА ЧЛЕН НА ОВК: ЕУЛЕКС го приведе братучедот на Харадинај

Албанија се тресеше и денеска

Албанија се тресеше и денеска

ВО ЗНАК НА БЛАГОДАРНОСТ: Доналд Трамп доби езеро на Косово

ВО ЗНАК НА БЛАГОДАРНОСТ: Доналд Трамп доби езеро на Косово

СЕ БОРЕЛ ДА НЕ УДРИ ВО КУЌИТЕ - локални жители сведочат за падот на авионот

СЕ БОРЕЛ ДА НЕ УДРИ ВО КУЌИТЕ - локални жители сведочат за падот на авионот

Паднал авион во Србија, човекот во чиј двор се срушил е повреден, селаните вознемирени од силна експлозија

Паднал авион во Србија, човекот во чиј двор се срушил е повреден, селаните вознемирени од силна експлозија

ГРЦИТЕ ВО ДИЛЕМА: Самозаштита или карантин?

ГРЦИТЕ ВО ДИЛЕМА: Самозаштита или карантин?